V Británii vykradli hrad Arundel. Zloději si odnesli i zlatý růženec skotské královny Marie Stuartovny

Zloději z britského hradu Arundel ukradli zlatý růženec, který u sebe měla skotská královna Marie Stuartovna během své popravy v roce 1587. Odnesli si i další historické šperky a zlaté a stříbrné předměty v hodnotě přes milion liber (téměř 30 milionů korun). Šlechtické sídlo se veřejnosti po koronavirové uzávěře otevřelo znovu teprve v úterý, zloději přišli v pátek večer, informovala agentura Reuters.

Arundel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoanglický hrad Arundel

Jihoanglický hrad Arundel | Zdroj: Reuters

Zaměstnance hradu na nevítané návštěvníky upozornil alarm, policie na místo dorazila během několika minut. Zloděje se však už nepodařilo zadržet. Vyšetřovatelé nedaleko památky našli opuštěné zapálené vozidlo.

Policie hrabství Sussex uvedla, že z historického hlediska je růženec „nenahraditelný“ a i další odcizené předměty jsou velkého historického významu, píše BBC.

#Heritagecrime #Theft from @Arundel Castle
Items stolen include 1587 Rosary beads carried by Mary Queen of Scots at her execution.
"Unique artefacts of the Duke of Norfolk’s collection have immeasurably greater & priceless historical importance"
sussex.police.uk/news/sussex/ne…

19:22 – 23. 05. 2021

433 815

Podle Petera Squirese, profesora kriminologie z univerzity v Brightonu se mohlo jednat o krádež na zakázku pro movitého sběratele. Ukradené předměty podle něj sice mají jistou cenu obsaženým kovem, ale jejich sběratelská hodnota je mnohonásobně vyšší.

Ruská policie našla drahokamy za 160 milionů rublů. Zmizely během mistrovství světa ve fotbale

Číst článek

V souvislosti s britskou krádeží Squires připomněl mizející historické předměty ve válkou zasažených oblastech Blízkého východu, které se často velmi rychle prodají na takzvaném darknetu, neveřejné a obtížně přístupné části internetu.

Marie Stuartovna byla katolička a skotská královna. Ze své země ale musela uprchnout a ukryla se v Anglii, které vládla její protestantská sestřenice Alžběta I. Marie pro Alžbětu představovala hrozbu, a tak skončila ve vězení. Alžběta nechala nakonec Marii Stuartovnu popravit.

Po Mariině smrti byla většina jejích osobních věcí spálena z obavy, aby se nestaly předmětem uctívání a z bývalé královny nebyla v očích lidu mučednice, vysvětluje profesorka Kate Williamsová z univerzity v Readingu. Z její pozůstalosti se proto zachovalo jen minimum věcí, což ještě zvyšuje historickou hodnotu ukradeného růžence, píše BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme