Gibraltarský soud prodloužil termín pro zadržení íránského tankeru do 15. srpna

Gibraltarský nejvyšší v pátek prodloužil termín pro zadržení íránského ropného tankeru až do 15. srpna. Informoval o tom server Gibraltar Chronicle. Tanker Grace 1 byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.

Gibraltar Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Grace 1 byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie

Soud 5. července umožnil zadržet tanker na dva týdny, v pátek po krátkém slyšení termín prodloužil do 15. srpna (ilustrační snímek) | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

Soud 5. července umožnil zadržet tanker na dva týdny, v pátek po krátkém slyšení termín prodloužil do 15. srpna, uvedl server Gibraltar Chronicle.

Rozhodnutí padlo po dvoudenním jednání hlavního ministra Fabiana Picarda v Londýně s tamními a také íránskými politiky. Podle zákona mohou úřady na Gibraltaru loď zadržovat maximálně 90 dní, ale vždy se soudním povolením.

USA zničily v Hormuzském průlivu íránský dron. Přiblížil se na 900 metrů k vojenské lodi, řekl Trump

Číst článek

Picardo v pátek v parlamentu řekl, že usiluje o uvolnění napětí, jež zadržení íránského tankeru vyvolalo, ale zároveň je třeba postupovat v souladu s právem. Sdělil také, že při všech kontaktech s Íránci vysvětloval povahu gibraltarské justice, nezávislost nejvyššího soudu a nutnost postupovat právní cestou.

Sílící napětí

Íránci zadržení tankeru označují za pirátství. Tvrdí, že ropa nebyla určena pro Sýrii, ale pro jinou zemi „ve východním Středomoří“ a že Írán není členem EU, tedy není vázán sankcemi. Teherán také pohrozil odvetným opatřením.

Tento týden Írán oznámil, že v neděli zadržel zahraniční tanker s milionem litrů pašované ropy. Název lodi Íránci nezveřejnili. Podle reportérky stanice Al-Džazíra Íránci tvrdí, že lodi nejprve pomáhali, protože vyslala tísňové volání.

Když ji dovlekli k ostrovu Larak, oznámili, že je na palubě pašovaná ropa a že tanker zadrželi. Podle Íránu loď není britská. Na palubě bylo 12 námořníků, které podle Al-Džazíry Írán zatkl.

Zatčení posádky

V případě tankeru Grace 1 gibraltarské úřady zatkly jeho čtyřčlennou posádku a později ji propustily na kauci.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt o víkendu podmínil možnost propuštění tankeru za záruku, že loď neporuší sankce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Teherán je vedle Ruska jeho hlavní spojenec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme