Evropská komise chce zpřísnit testy pracovníků jaderných elektráren

Evropská komise chce zesílit bezpečnost jaderných elektráren. Kromě teroristů nebo přírody je rizikovým faktorem také sám člověk - tedy obsluha elektrárny. Lidský faktor se podle Jiřího Veselého, ředitele odboru hodnocení jaderné bezpečnosti ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, dostatečně testuje u nás už v současné podobě zkoušky konkrétních pracovníků. V Evropě je tomu ale mnohde jinak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Testy odbornosti a kvality pracovníků jaderných provozů jsou podle Veselého jedním z kroků, který se nedá opomenout. „Je to jednou z hlavních náplní naší práce bez ohledu na to, co se odehrálo ve Fukušimě,“ uvedl Veselý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Veselý byl hostem pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu

Obsluha jaderných elektráren je pravidelně podrobována zkouškám, které jsou popsány v naší legislativě a její nároky hodnotí státní zkušební komise.

Jednotnost takových zkoušek chce teď prosadit Evropská komise. „Myslím si, že metody se nebudou odlišovat. Jsou to metody zaběhnuté, které se používají ve více zemích,“ říká Veselý. „Samozřejmě se dá očekávat určité rozšíření způsobu školení, přezkušování a práci s těmito lidmi. Náš úřad se tomuto úsilí věnuje již delší dobu nezávisle na Evropské komisi,“ dodává.

Jsou však země, u kterých je i odlišná praxe. Takovým případem může být Francie. „V některých zemích se vybraným pracovníkům na jaderných zařízeních uděluje licence takzvaná doživotní, to znamená - nepodléhají dalšímu přezkušování na rozdíl od nás, kde je stanovena pravidelnost přezkušování a liší se tento interval pouze od výsledku, lidově od známky, které člověk docílí,“ popisuje Veselý.

České testování vypadá následovně. „Zkouška se skládá ze tří částí. V první části je test, který se provádí pomocí počítačů, kde je zhruba 1300 otázek v databance. Počítač vybere náhodných 80, které musí zodpovědět. Pak je část zkoušky ústní, kdy odpovídá na otázky komise, která se skládá nejen ze zástupců státního úřadu, ale ze zástupců držitele povolení pracovníků výzkumných ústavů a školících středisek. Pokud pak jde člověk na opakovací zkoušku, tak probíhá takzvaná praktická část, kde si člověk lidově vyfasuje otázku, o které neví, jaká úloha ho bude čekat a na trenažeru se mu nasimuluje reálný poruchový stav, který musí zvládnout,“ vykreslil do detailu průběh zkoušky Veselý.

Pak jsou další metody práce, které nesouvisí jen se zkouškami, ale také s tréninkem. Probíhají třeba outdoorové tréninky komunikace, které slouží k posílení práce v týmu, aby nedocházelo k nežádoucím nedorozuměním mezi spolupracovníky.

Martin Dorazín, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme