The Times: Trump se na příštím summitu G7 nejdřív sejde s Johnsonem. Chce tak EU vyslat jasný signál

Americký prezident Donald Trump se chystá na nadcházejícím summitu G7 sejít s novým britským premiérem Borisem Johnsonem dřív než s ostatními evropskými lídry. Chce tak podle britských Timesů „vyslat jasný signál.“ Spojené státy navíc prohlásily, že jsou připraveny okamžitě poté, co Británie odejde z Evropské unie, začít pracovat na několika obchodních dohodách o jednotlivých sektorech ekonomiky.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson a Donald Trump

Boris Johnson a Donald Trump | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Poradce Trumpa pro národní bezpečnost, John Bolton, v pondělí prohlásil, že vztahy mezi Johnsonem a americkým prezidentem jsou už teď lepší než s Johnsonovou předchůdkyní Theresou Mayovou. „Už spolu pětkrát nebo šestkrát mluvili po telefonu,“ prohlásil. „Je to výborný začátek.“

Neřízený brexit na konci října podporuje více než polovina Britů, ukazuje průzkum

Číst článek

Příští summit zemí G7 se bude konat ve francouzském městě Biarritz a začíná 24. srpna. Kromě Donalda Trumpa a Borise Johnsona se na něm setkají také francouzský prezident Emanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, kanadský premiér Justin Trudeau, italský premiér Guiseppe Conte a japonský premiér Šinzó Abe.

Timesy píší, že se Trump plánuje s Johnsonem sejít ještě předtím, než se sejde s Macronem, hostitelem summitu. Chce tím vyjádřit svůj postoj k situaci okolo brexitu. Bude to vůbec první setkání obou politiků.

Zdroj britského deníku uvedl, že si Trump „skutečně myslí“, že odchod z Evropské unie bez dohody je lepší než dohoda, kterou prosazovala Mayová. „Skutečně věří, že je to nejlepší cesta vpřed, nemyslí si, že by tvrdý brexit představoval velké problémy.“

Irská pojistka

Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako irská pojistka by udržel Británii v bezcelní zóně Evropské unie i po brexitu, na Severní Irsko by se dál vztahovala část pravidel jednotného unijního trhu. Právě ta je klíčovou součástí současné dohody, kterou s Evropskou unií dojednala Theresa Mayová. Boris Johnson ji ale odmítá a několikrát ji označil za „nedemokratickou“.

Bolton v pondělí rozhořčil Brusel, když Evropskou unii nařkl z toho, že s Británií jedná s despektem. Odmítl obavy, že by Kongres zablokoval obchodní dohodu, kvůli dopadům tvrdého brexitu na Irsko.

Úspěšný odchod je podle Boltona v zájmu USA. „Úspěšný odchod Británie z EU je svědectvím o demokracii. Je totiž módou Evropské Unie, že když lidé volí jinak, než si přeje elita, chtějí, aby se hlasovalo znovu a znovu, jako kdyby jednali s rolníky.“

Pokud by proto Británie z unie odešla bez dohody, měla by plnou podporu USA. „Prezident Trump a já jsme podporovali brexit ještě předtím, než nějaký brexit vůbec byl,“ prohlásil Bolton.

Několik menších dohod

Menší obchodní dohody, které by se vždy zaměřily jen na jeden sektor ekonomiky, by podle něj mohly přinést výsledky rychleji než jedna komplexní dohoda, jejíž dojednání by mohlo trvat i několik let. Experti jsou nicméně skeptičtí.

Každý brexit, který Johnson vyjedná, bude jen dočasnou smlouvou, tvrdí ekonom Bartoň

Číst článek

Sam Lowe, vedoucí výzkumný pracovník v Centru pro Evropskou reformu (Centre for European Reform) podotkl, že přesně o podobnou sérii dohod se snažila i Evropská unie, aby zklidnila obchodní válku. Spojené státy ale tuto nabídku odmítly. Je proto otázkou, zda jsou USA vůbec schopny dohod, které se týkají jen jednotlivých oblastí.

„Podle mě je pravděpodobnější série s obchodem souvisejících dohod. Například, že by Spojené státy ušetřily Británii před rostoucími cly, a na oplátku by je Británie podpořila v otázce Huawei, Íránu, nebo třeba nezavedla daň na digitální služby,“ dodal.

Před optimismem varoval i bývalý ministr zahraničních věcí Jack Straw. „Pro současnou administrativu je všechno čistě obchodní záležitost. Je to něco za něco.“

Bolton potvrdil, že se USA snaží získat podporu Spojeného království v klíčových otázkách zahraniční politiky. S větším nátlakem ale počkají až po brexitu.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme