Čína musí pocítit důsledky svého jednání proti Ujgurům nebo Tchajwanu, řekl Bidenův poradce

Spojené státy musí být připravené přijmout proti Číně taková opatření, že Peking pocítí důsledky svých kroků vůči ujgurským muslimům v oblasti Sin-ťiang, tvrdých zákroků v Hongkongu i výhrůžek vůči Tchaj-wanu. V pátek to prohlásil Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost, kterého citovala agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jake Sullivan,  poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost

Bidenova vláda, která nastoupila minulý týden, už naznačila, že hodlá pokračovat v tvrdém postupu vůči Číně, o jaký usiloval předchozí prezident Donald Trump | Foto: Ron Sachs | Zdroj: Reuters/Abaca Press

V projevu v Americkém mírovém institutu Sullivan dodal, že Washington se musí v těchto otázkách vyjadřovat jasně a důsledně.

Čínský režim popravil bývalého šéfa Huarongu. Soud ho odsoudil kvůli korupci a miliardovým úplatkům

Číst článek

Spojené státy musí být „připravené jednat a dát Číně pocítit důsledky“, prohlásil Sullivan. Neupřesnil však, jaké konkrétní kroky by Washington mohl přijmout.

Sullivan také uvedl, že postup vůči Číně představuje jedno z hlavních témat, o kterém chce nová administrativa jednat se svými evropskými spojenci.

„Čína je na špičce seznamu věcí, ve kterých bychom měli postupovat společně,“ uvedl.

Bidenova vláda, která nastoupila minulý týden, už naznačila, že hodlá pokračovat v tvrdém postupu vůči Číně, o jaký usiloval předchozí prezident Donald Trump.

Chce ale přimět Peking ke spolupráci v takových otázkách, jako jsou klimatické změny.

Čína stojí o spolupráci

Ke vztahům se Spojenými státy se v pátek vyjádřil čínský viceprezident Wang Čchi-šan. Podle něj nad rozdíly mezi USA a Čínou převazují oblasti, kde mají obě strany společné zájmy.

Během posledního dne v úřadu označila Trumpova administrativa čínské zacházení s Ujgury za genocidu

Číst článek

Vztahy mezi oběma velmocemi by se podle něj měly nést v duchu nekonfliktního jednání, vzájemného respektu a spolupráce, ze které mohou těžit Washington i Peking.

Nová administrativa se již vyjádřila k několika oblastem, jež tvoří ve vztazích s Čínou třecí plochu. Ministr zahraničí Antony Blinken podpořil prohlášení svého předchůdce Mikea Pompea o tom, že jednání Číny vůči etnické menšině Ujgurů představuje genocidu.

USA také podpořily Tchaj-wan, který v poslední době čelí sílícímu tlaku ze strany Číny.

V pátek Čína důrazně varovala Tchaj-wan, který považuje za svou provincii, aby se nesnažil vyhlásit nezávislost.

„Vyhlášení nezávislosti by znamenalo válku,“ uvedla čínská vláda. Varování Pekingu přišlo několik dní poté, co Čína vystupňovala vojenské aktivity v blízkosti Tchaj-wanu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme