Lockdown kvůli těžbě zlata. Horská obec v Ázerbájdžánu je po nepokojích už týden uzavřená

Už týden platí lockdown v jedné obci na západě Ázerbájdžánu. Důvodem ale není koronavirus, ale těžba zlata. Místní lidé tvrdí, že těžba negativně ovlivňuje životní prostředí. Policie se s nimi minulý týden střetla. A teď kromě místních nepouští nikoho do obce ani ven.

Sojydly Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Surové zlato (ilustrační foto)

V mezinárodním srovnání je v Ázerbájdžánu těžba zlata nevelký, ale lukrativní obor (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V protestech v obci Sojydly jsou aktivní hlavně ženy, kterým jde především o zdraví. Místní jezero je podle obyvatel plné kyanovodíku a těžaři teď chtějí postavit ještě další odpadní nádrž. „Žádáme o pomoc všechny ženy Ázerbájdžánu, naše děti by neměly vyrůstat nemocné. Chceme vychovávat zdravé děti,“ říká jedna z nich.

Arménský premiér chce uznat Náhorní Karabach jako součást Ázerbajdžánu, podmínkou je bezpečí obyvatel

Číst článek

V mezinárodním srovnání je v Ázerbájdžánu těžba zlata nevelký, ale lukrativní obor. Hlavním producentem je britská společnost Anglo Asian Mining, poměrně úzce spojená s vládnoucí rodinou Alijevů.

A dnes je ve všem také geopolitika. Zlaté doly jsou v Ázerbájdžánu u hranic s Arménií, ten největší - jménem Zod - dokonce hranice protíná. Ázerbájdžán tento důl před dvěma měsíci ostřeloval. V Arménii těží zlato Rusové. I proto teď asi obvinil jeden server obyvatele vesnice Sejydly, že protesty organizuje Rusko. Obvinění pak citovala i televize.

Občanská společnost v autoritářském režimu zvlášť neprosperuje. Aktivisti ale založili aspoň centrum informací a právní pomoci v hlavním městě Baku. Tam taky v neděli přímo na pozemku americké ambasády vyjádřily nesouhlas s brutálním postupem policie proti vesničanům tři feministky. Ochranka amerického velvyslanectví je zadržela a předala policii.

Podle nezávislého serveru Abzas rozehnali před týdnem těžkooděnci starší ženy i za pomoci gumových projektilů. Obec je teď pod uzávěrou. Navštívil ji jeden krajský politik, ale čelil tolika reakcím publika, že odjel v podstatě v půlce věty.

Vláda slibuje, že provede ekologický monitoring, ale místní tomu příliš nevěří. Podle serveru Turan zůstává napětí velké a vláda vyslala včera do nepokojné horské obce další čtyři autobusy těžkooděnců. 

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme