Na místě činu po 25 letech: osobnosti debatovaly ve vile Tugendhat o rozdělení Československa

Dva hlavní aktéři a předsedové vlád obou republik federálního Československa, Václav Klaus a Vladimír Mečiar, spolu o bezbolestném rozdělení obou zemí jednali ve vile Tugendhat celkem dvakrát. Po skončení druhé schůzky 26. 8. 1992 zazněla klíčová slova o rozdělení Československa. Po čtvrtstoletí se na místo vrátil Radiožurnál a Český rozhlas Plus, aby pod dohledem moderátora Vladimíra Kroce z brněnské vily odvysílal debatu osobností.

Doporučujeme Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finišují také práce na zahradě vily Tugendhat

Finišují také práce na zahradě vily Tugendhat | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Hosty diskuse byli: vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, hokejový trenér Vladimír Vůjtek, majitel startupu Soft Y Václav Muchna, filosof a moderátor Michal Havran, ekonom a člen Rady pro rozpočtovou odpovědnost Ludovít Odór a herečka Lucia Siposová.

Klaus s Mečiarem se poprvé na rozdělení Československa dohodli již 8. července 1992, také na setkání v brněnské vile Tugendhat. Při další schůzce tamtéž 26. srpna původní dohodu stvrdili a chvíli před půlnocí oznámili veřejnosti shodu na rozdělení Československa k 1. lednu 1993.

I když se oba nejmocnější muži Československa o rozdělení dohodli, v následujících měsících nastaly další potíže. Slovensko totiž 1. září přijalo vlastní ústavu, ačkoli ještě platila ústava federální, a 1. října Federální shromáždění odmítlo schválit ústavní zákon umožňující zánik federace. Místo toho na návrh Miloše Zemana přijalo rezoluci o vzniku česko-slovenské unie.

Jeho fotka se stala symbolem dělení Československa. Dostal jsem za ni pár stovek, vzpomíná autor

Číst článek

Oba hlavní aktéři však na setkání v Jihlavě 6. a 7. října rozdělení Československa stvrdili podpisy, dojednali vznik dělení společného majetku a shodli se i na podobě budoucích vztahů mezi oběma státy. Československo tak mírovou cestou zaniklo 31. prosince 1992.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme