Zemřel Václav Havel

Událostí, která zastínila veškeré ostatní dění roku 2011, je bezesporu náhlé úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla. Bylo mu 75 let. Jeho zdraví, už tak narušené dřívějšími nemocemi, se poslední rok stále zhoršovalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky Václava Havla v katedrále sv. Víta v Praze

Rakev s ostatky Václava Havla v katedrále sv. Víta v Praze | Foto: Filip Jandourek

Přesto byl aktivní do poslední chvíle a ještě týden před smrtí se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Smrt Václava Havla zaskočila celý národ a atmosféra vzpomínání a loučení se nesla celým předvánočním týdnem, který zakončil páteční státní pohřeb.

Václav Havel zemřel ve spánku, na své chalupě na Hrádečku v neděli 18. prosince krátce po desáté hodině dopoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní pohřeb Václava Havla a dění bezprostředně související shrnul Jan Herget

Tato zpráva doslova obletěla Česko a lidé se ihned začali spontánně scházet v centrech měst. Pražským Václavským náměstím zněla modlitba pro Martu, lidé zapalovali svíčky a vzpomínali.

„Pro nás, pro Husákovy děti, je to zvednutí opony a možnost vykročení do světa, za což mu děkujeme,“ říkala jedna mladá žena.

„Já si toho člověka vážím pro všechno, co udělal pro naši vlast. Vážím si ho jako dramatika,“ svěřuje se jiná.

Státní smutek

Od pondělí 19. prosince byla rakev s ostatky Václava Havla vystavena v centru Pražská křižovatka, kam se přicházely rozloučit tisíce lidí.

Ve stejný den také vláda rozhodla o vyhlášení třídenního státního smutku, který začal ve středu.

Smuteční průvod na počest Václava Havla na Karlově most | Foto: Roman Kolliner

V tento sychravý den, v 8 hodin ráno, se pak ze Starého města vydal smuteční průvod a na poslední cestě na Pražský hrad doprovodilo prvního českého prezidenta víc než 10 tisíc lidí.

Na Hradčanech se pak konala vojenská část průvodu.

Obřad navazoval na prvorepublikové tradice a rakev Václava Havla spočinula na stejné dělové lafetě, která v roce 1937 vezla ostatky Tomáše Garrigue Masaryka. Lafeta byla tažena šestispřežím kladrubských vraníků.

Někdejšího vrchního velitele ozbrojených sil doprovodily na poslední cestě stovky vojáků s historickými a bojovými prapory.

Nejpietnějším místem celého obřadu se stal Vladislavský sál. Zahrála zde česká filharmonie a o zesnulém promluvil současný prezident Václav Klaus:

Rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla byla převezena 21. prosince na lafetě historické houfnice | Foto: ČTK

„Václav Havel – prezident, politik, intelektuál, umělec, člověk – zemřel. Jeho dílo, jeho myšlenky, jeho odkaz a jeho příklad s námi zůstávají. Je na nás všech, abychom v nich viděli poučení a inspiraci, abychom se s nimi uměli vyrovnávat a využít je jak pro sebe samé, tak pro celou naši zemi a její budoucnost.“

Do Vladislavského sálu se pak až do čtvrteční půlnoci chodily loučit desetitisíce lidí a zapisovali se do kondolenčních knih.

Státní pohřeb

Tři dny státního smutku lidé uctili na náměstích, ve školách začala výuka minutou ticha a divadla z pietních důvodů změnila program. Vyvrcholením třídenního smutku byl pak páteční pohřeb v katedrále svatého Víta:

Zádušní mši celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka.

„Jsem ti vděčný za vězeňské chvíle tehdy tam a za svobodu tady teď. Jasně vidím, jak sem vstupuješ po svém zvolení prezidentem Československé republiky na Te Deum a jak tě vítá kardinál Tomášek, stařec v tu chvíli dojatý k slzám, neboť se dočkal svobody,“ pronesl arcibiskup Duka ve své řeči.

Pražský arcibiskup Dominik Duka celebroval zádušní mši za Václava Havla ve svatovítské katedrále | Foto: Filip Jandourek

Posledního rozloučení s Václavem Havlem se účastnily špičky světové politiky.

Manželé Clintonovi, britský premiér Cameron, slovenský, francouzský, maďarský a gruzínský prezident, nejvyšší představitelé Evropské unie a v neposlední řadě bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová:

„Málokdo byl více Čech než Václav Havel. Avšak jeho důvtip, moudrost a laskavost, moudrost a hloubka jeho myšlenek promlouvala ke všem. Měla jsem tu čest těšit se z jeho přátelství. Bude nám hrozně chybět. Ale nikdy, nikdy na něj nezapomeneme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček, který se s Václavem Havlem osobně znal, mluví o osobnosti bývalého prezidenta

Po skončení obřadu si prezidentovy ostatky převzala rodina.

S Václavem Havlem se tentýž den rozloučili také umělci. Ve velkém sále Lucerny vystoupili Plastic People, Vladimír Mišík, Ivan Král nebo americká zpěvačka Suzanne Vega.

Urna s popelem Václava Havla bude uložena v rodinné hrobce na vinohradském hřbitově, kde odpočívají Havlovi rodiče a první manželka Olga.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme