Končí školní rok a začínají prázdniny. Pro vysvědčení si přišly i děti uprchlíků z Ukrajiny

Končí školní rok, děti si ve čtvrtek dopoledne převzaly vysvědčení a čekají je dvouměsíční prázdniny. Vysvědčení dostávaly i děti uprchlíků z Ukrajiny. Ty ministerstvo školství doporučilo nehodnotit klasickými známkami, ale slovně. Do lavic se děti vrátí ve čtvrtek 1. září.

Česko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předávání vysvědčení (ilustrační foto)

Předávání vysvědčení (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Některé školy se letos rozhodly jeho předávání pojmout netradičně. Jako například Základní škola Montessori v Kladně, která některé třídy vzala na hrad Točník.

Aby dostaly vysvědčení, musely děti nejdříve před králem a královnou prokázat oddanost, statečnost i pracovitost, a splnit tím tak středověké zkoušky, které pro ně vymysleli jejich učitelé.

Slovní hodnocení na konci roku? Efektivnější je pro žáky zpětná vazba hned v hodině, soudí učitel

Číst článek

Pro patnáct dětí ze školy v Úlibicích na Jičínsku si učitelé také připravili speciální program. Děti si společně s učiteli a rodiči večer povídaly u ohně, kde školník opékal vepřovou kýtu. Potom šly večerní stezku odvahy a přespaly ve škole.

Žáci, kteří příští školní rok nastupují do první třídy, zase zažili slavnostní pasování na prvňáky.

Uprchlíci dostali slovní hodnocení

Vysvědčení dostávaly i děti uprchlíků z Ukrajiny. Třeba do škol na Mostecku jich v únoru a březnu přišly desítky. Podle zástupkyně ředitele základní školy Ruská v Litvínově Gabriely Komůrkové pomohlo ukrajinským žákům doučování češtiny a překonaly jazykovou bariéru.

„My jsme žákům dávali pravidelnou jazykovou podporu každý den, vždycky první hodinu chodili na doučování. Všichni udělali velké pokroky, říká.

Například Nikita, který přijel s matkou z Ukrajiny na konci února, končí šestou třídu s vyznamenáním. Kromě vysvědčení známkami dostali malý Ukrajinci i hodnocení v podobě písemného vzkazu od jejich třídního učitele.

„Doporučujeme při průběžném i závěrečném hodnocení využívat hodnocení slovní zejména u mladších žáků, případně klasifikaci doplnit slovním hodnocením. Doporučujeme ředitelům a pedagogům, aby vzhledem k náročnosti tohoto období pro žáky i jejich rodiny pečlivě zvážili počet požadovaných podkladů pro hodnocení,“ uvedlo v metodice hodnocení dětí uprchlíků z Ukrajiny ministerstvo školství. 

lcz, jbe, Karolína Burdová, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme