Výběr z médií: tři miliardy navíc pro Správu železnic, škodlivé nanočástice a podzimní úpravy zahrad

Ve čtvrtečním výběru z médií se dočtete, že Správa železnic dostane o tři miliardy více, než bylo v plánu. Peníze podle Mf Dnes použije na stavební projekty. Lidové noviny píší o tom, že čeští vědci zkoumají škodlivost nanočástic. Deník Právo varuje před podzimními úpravami zahrad. V některých případech je totiž na pokácení stromu nutné povolení. Více najdete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží

Peníze potřebuje Správa železnic na stavební projekty. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mf Dnes

Správa železnic dostane přidáno tři miliardy korun - to je titulek Mf Dnes. Rekordní rozpočet na modernizaci a výstavbu totiž podniku nestačí. Celkem od státu a z evropských dotací dostal na letošní rok 57 miliard korun, už teď má ale vyčerpáno víc než polovinu. Podle ministerstva dopravy bylo proto důležité ještě letos rozpočet navýšit, aby mohly dál pokračovat stavební projekty.

Vlakovou dopravu v Královéhradeckém kraji mají 10 let zajišťovat České dráhy. Za 9,3 miliardy

Číst článek

Mluvčí resortu dopravy František Jemelka Mf Dnes řekl, že ze zmíněných tří miliard, půjde dvě a půl miliardy právě na investice. V současné době se rekonstruuje třeba trojice tratí v Praze nebo taky na trase směrem k Českým Budějovicím u Votic a Soběslavi. Modernizuje se i železniční uzel v Pardubicích a dokončuje se elektrizace a zrychlení trati mezi Olomoucí a Uničovem.

Lidové noviny

Vědci začali u nanočástic zkoumat, do jaké míry můžou být škodlivé, všímají si toho Lidové noviny. Kromě pozitivních vlastností totiž můžou být potenciálně toxickými látkami pro přírodu. Z nanočástic se vyrábí nejen obaly na potraviny, ale využívají se i v textiliích nebo v medicíně.

Například na Mendelově univerzitě v Brně studovali toxicitu nanočástic ve vztahu k rostlinám a jednobuněčným řasám. Škodlivost nanočástic, alespoň v tomto případě, se odvíjí od míry jejich koncentrace. Pokud je vysoká, pak rostlinám i řasám způsobuje stres, což v konečném důsledku znamená, že malinkaté částice brzdí růst i množení, ovlivňují ale například i fotosyntézu - vysvětlují Lidové noviny.

Jasany v Česku napadá invazní houba z Asie. Účinná obrana proti jejímu šíření neexistuje

Číst článek

Právo

Deník Právo v sobotním vydání upozorňuje na možné problémy při podzimních úpravách zahrady. Pokud se totiž chystáte pokácet strom, v některých případech je podle zákona nutné povolení. To se týká především dřevin, které mají obvod kmene nad 80 centimetrů, měřeného ve výšce 130 centimetrů nad zemí.

Povolení je nutné taky pro porosty přesahující plochu 40 metrů čtverečních, v tomto případě jde hlavně o takzvaná křoviska. Naopak s kácením ovocných stromů problémy nejsou. Platí pro ně totiž, že pokud rostou na pozemcích v zastavěném území, které jsou evidované v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada nebo na zastavěné ploše, není pro jejich kácení žádné povolení potřeba - připomíná deník Právo.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme