Stát zaplatí za provoz vrtulníků pro záchranáře během sedmi let 2,8 miliardy korun

Stát za provoz vrtulníků Letecké záchranné služby od roku 2021 do konce roku 2028 zaplatí soukromým dopravcům 2,8 miliardy korun bez DPH. O půlnoci skončila lhůta pro odvolání neúspěšných uchazečů, ministerstvo může začít podepisovat smlouvy, informovalo v pátek. Některé kraje zakázku kritizovaly, chtěly i nové základny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při srdečních zástavách je rychlost poskytnutí pomoci pacientům vůbec nejdůležitější. Roli hraje každá vteřina, protože mozek nemá zásobu kyslíku

Letecká záchranná služba (ilustrační foto) | Zdroj: Letecká záchranná služba

V šesti krajích bude vrtulníky pro záchranáře zajišťovat společnost DSA a ve dvou Air Transport Europe. DSA nyní létá v Hradci Králové, Liberci a Ústí nad Labem, nově jí přibydou základny v Českých Budějovicích, Jihlavě a Brně. Air Transport Europe k současné základně v Olomouci přibude Ostrava.

Ministerstvo vybralo firmy, které zajistí vrtulníky pro záchranku. Stát za služby zaplatí 3,8 miliardy

Číst článek

V Plzni a v jihočeské Bechyni leteckou záchrannou službu v současné době provozuje armáda, v Praze a v Brně policie. Od roku 2021 zůstane armádě jen Plzeň a policii Praha, která obsluhuje i Střední Čechy.

Z pěti na šest by se měl od příštího roku zvýšit počet stanovišť, kde je posádka v pohotovosti nepřetržitě. Ostatní v Jihlavě, Liberci, Ústí nad Labem a Olomouci budou fungovat jen mezi 07.00 a 20.00.

Kraje požadovaly vznik základen v regionech, kde zatím nejsou. Nové základny ve Zlínském a Karlovarském kraji ale do roku 2028 nevzniknou. Neuspěl ani Liberecký kraj s požadavkem, aby na jeho základně sloužila jako dosud posádka pro speciální záchranné akce, například ve skalách. V případě potřeby přiletí z Prahy, Ústí nad Labem nebo Hradce Králové.

3,8 miliardy korun

Tendr ministerstvo vypsalo loni v říjnu, hodnotu zakázky ministerstvo zdravotnictví podle posudku odhadovalo na 3,8 miliardy korun. Současné roční náklady na osm základen provozovaných soukromníky odhaduje ministerstvo na 363 milionů korun, zhruba 45 milionů na jedno stanoviště.

Vše musí klapat jako na drátkách. Leteckým záchranářům jde v boji o lidské životy o sekundy

Číst článek

Armáda podle dřívějších informací provozuje své základny za 60 milionů korun na rok, policie za 58 milionů korun. Od roku 2021 budou náklady stanovišť obsluhovaných soukromníky v průměru na jedno stanoviště 43 milionů.

Původní záměr, který prosazoval i premiér Andrej Babiš (ANO), byl zajištění letecké záchranné služby státním podnikem. Podle analýz by to ale nejspíš bylo nejen dražší kvůli nutnosti jednorázové investice do flotily vrtulníků, ale problém by byl také sehnat piloty, kteří se cvičí několik let.

Podle ministerstva zdravotnictví připadá v České republice na jedno stanoviště letecké záchranné služby 1 055 000 obyvatel, v Rakousku 343 000 obyvatel a v Polsku 2 226 000 lidí. Záchranářský vrtulník vzlétá k pacientovi asi ve třech procentech nejzávažnějších případů.

Jde například o vážné dopravní nehody, zástavy srdce, popáleniny nebo úrazy v nepřístupném horském terénu. Menší část práce leteckých záchranářů tvoří převozy pacientů mezi nemocnicemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme