Unikátní pohled do ministerských pracoven.
Na Stropnického při řízení armády dohlíží Masaryk i Zeman

Hana Mazancová a Filip Jandourek


Spustit prohlídku

Jeho pracovna mu ukazuje aktuální čas v afghánském Kábulu, floridské Tampě i koordinovaný světový čas zulu. Když ministr Martin Stropnický (ANO) rozhoduje o českých vojácích a obraně státu, dohlíží na něj v jeho kanceláři Tomáš Garrigue Masaryk i Miloš Zeman. Více si můžete prohlédnout ve virtuální prohlídce serveru iROZHLAS.cz.

Kancelář ministra obrany vypadá na první pohled nezabydleně. Na stole ve světle vymalované kanceláři není ani jedna tužka či papír. V době focení byl šéf obrany Stropnický na jednání vlády a pár týdnů předtím zase střídal prakticky jednu zahraniční cestu za druhou. Proto tak precizně uklizená pracovna, ve které poslední dobou moc času nepobyl.

Když už úřaduje přímo v kanceláři, jedním pohledem vlevo nad pracovní stůl se může okamžitě ujistit, jaký čas je aktuálně v Praze, afghánském Kábulu nebo americké Tampě na Floridě, kde se nachází jedno ze zahraničních pracovišť Generálního štábu České republiky.

Vedle obrazu s Tomášem Garriguem Masarykem pak stojí za povšimnutí ještě jedna památka. Zarámovaný útržek české vlajky. Ten pochází z transportéru českých vojáků, kteří v červenci 2014 zahynuli po sebevražedném útoku před zdravotnickou klinikou v Afghánistánu. Na místě tehdy zemřeli čtyři příslušníci české strážní roty, pátý zhruba o týden později v nemocnici.

Kadetní škola

Hlavní úřad ministerstva byl původně vybudován v 19. století jako kadetní škola, ve které se na úrovni střední školy učily až tři stovky frekventantů. Zrušena byla v roce 1918 po vzniku Československé republiky. V letech 1921 až 1923 se v dejvické ulici Československé armády vystavělo hned třináct objektů pro ministerstvo obrany.

V roce 1919 se z budovy muselo vystěhovat ministerstvo spravedlnosti i Nejvyšší soud, úřady, které v mezičase v budově našly místo. Teprve až po roce 1945 se do objektu postupně začaly přesouvat jednotlivé části ministerstva obrany. V období normalizace ho ale na nějaký čas obsadila Sovětská armáda. Ministerstvo - tehdy ještě národní - obrany získalo budovu zpátky po sametové revoluci.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Server iROZHLAS.cz prozatím představil pracovnu ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD).