V Česku nebude středisko včasného varování americké protiraketové obrany

V Praze nebude středisko včasného varování, které mělo vyhodnocovat data z protiraketového ‚deštníku‘ USA. Rozhodli o tom společně zástupci českého a amerického ministerstva obrany. Češi budou se svými americkými partnery hledat jiný způsob zapojení do projektu. Ministr obrany Alexandr Vondra to řekl po dnešním jednání s náměstkem ministra obrany USA Williamem Lynnem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra | Zdroj: ČTK

Česko-americké vztahy vstupují do nové fáze spolupráce, uvedl Alexandr Vondra, který dnešní jednání hodnotil velmi kladně: „My jsme během jednání zhodnotili česko-americké vztahy v oblasti obrany a myslím si, že máme příležitost, dostat se do nové fáze spolupráce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O česko-amerických vztazích v souvislosti s americkou protiraketovou obranou mluvil na Rádiu Česko Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity

Ministr obrany Alexandr Vondra odmítl, že by nabídka, že v Praze bude středisko včasného varování, byla zrušena:

„Ta nabídka byla učiněna v nějakém historickém kontextu poté, co Spojené státy změnily koncept protiraketové obrany, kde měla Česká republika svůj podíl.“

Podle Alexandra Vondry šlo o dobře míněnou nabídku, která je ale už překonaná. Postup prací na protiraketové obraně se značně posunul po summitu v Lisabonu, který stanovil, že se na velení bude podílet NATO.

Právě o nových formách spolupráce jednají v těchto dnech zástupci ministerstva obrany, konkrétně první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, ve Spojených státech. Češi by se měli podílet na modernizaci amerických vrtulníků a také na výcviku vrtulníkových posádek.

Celkem se podle Alexandra Vondry jedná o tři oblasti možné spolupráce: „Dopravníkové vrtulníkové letectvo se vším, co s tím souvisí. Dále ochrana proti zbraním hromadného ničení, věda a výzkum. Potencionální oblastí spolupráce je ochrana vzdušného prostoru.“

"Pro Američany je středisko včasného varování technickou otázkou, v České republice není potřeba. Po několika letech se tak potvrzuje, že Česká republika nehraje v úvahách současné americké vlády o protiraketové obraně důležitou roli," říká americký zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vojenské spolupráci USA a Česka mluvil na Radiožurnálu washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

"Spojené státy počítají s aktivní účastí Rumunska a Turecka. Poláci podepsali memorandum, podle kterého by měli mít od roku 2013 na svém území personál amerického letectva. Ten má cvičit polské piloty v řízení stíhaček F-16 a těžkých dopravních letadel C-130 Hercules. Česko jako vojenský partner ustupuje zřejmě v amerických úvahách do pozadí."

„Především odmítám politizování této věci. Američané se na toto středisko dívají jako na vojenský systém. V České republice to ale mnozí berou jako jakousi kulturní instituci, která má zemi jednou provždy zakotvit v západním kontextu. Američané mění názor podle toho, jak se vyvíjí technické aspekty projektu. České názory jsou neměnné, protože nejsou zakotveny v technické realitě, ale v kultuře. Proto již dlouhá léta panuje ve věci hrubé nedorozumění mezi oběma stranami,“ vysvětluje Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity a upozorňuje:

„Češi se v očích Washingtonu osvědčili jako konkrétní vojáci. Problém je ale v organizaci celého vojenství.“

Středisko mělo v amerických plánech nahradit záměr administrativy předchozího amerického prezidenta George Bushe, kterým bylo postavit na českém území radar, zapojený do systému protiraketové obrany.

Vít Pohanka, Ondřej Černý, Milada Richterová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme