USA slíbily prvních 12 milionů korun na vědecké projekty

Dvanáct milionů korun dají Spojené státy na první tři české vědecké projekty. Na návštěvě v Praze to uvedl šéf americké agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering. Podporu vědě slíbili Američané české vládě za souhlas s umístěním protiraketového radaru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Henri Obering, Martin Barták

Henri Obering, Martin Barták | Zdroj: ČTK

Podle Oberinga jde o začátek spolupráce. Další peníze mají následovat. Výstavba radaru v Brdech ale není jistá. Dvě hlavní dohody totiž ještě musí schválit český parlament.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek ve vysílání Radiožurnálu ujistil, že i kdyby nakonec radar v České republice nestál, nemusí čeští vědci vracet peníze zpět.

"Mezi rámcovou dohodou, která umožňuje právě takovou vědeckou spolupráci, a ratifikací hlavních smluv o radaru není žádný přímý vztah. Tato dohoda platí na dobu 25 let. Je nepochybné, že kdyby u nás radar nebyl, tak ta spolupráce by byla daleko chudší," uvedl Čírtek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechnětě si rozhovor s mluvčím ministerstva obrany Andrejem Čírtkem s pořadu Stalo se dnes

Prvním výzkumným a vědeckým projektem, na který půjde asi 1,6 milionu korun, je využívání rentgenu a 3D od turnovské firmy Crytur. S ní bude spolupracovat americká firma DR Technologies. Obering očekává, že příští týden bude schválen projekt ČVUT využívající stereoskopie, kooperovat na něm bude americká firma Spart. Na tuto akci by USA měly vyčlenit kolem pěti milionů korun.

Třetím projektem, který chtějí Američané podpořit v prosinci zhruba stejnou částkou, je výzkum související s radarovou technologií od Fyzikálního ústavu Akademie věd a americké společnosti Kyma.

Prostor pro budoucí česko-americkou spolupráci v protiraketové obraně umožní také nově sjednaná rámcová dohoda. Dnes ji v Praze s Oberingem podepsal první náměstek ministryně obrany Martin Barták. Týká se výzkumu, vývoje, zkoušení a průmyslové spolupráce a vzájemného sdílení technologií v oblasti obrany před balistickými raketami.

Celý systém amerického protiraketového štítu, jehož součástí je i plánovaný radar v Česku, má podle USA v budoucnu chránit před útokem ze zemí, které vyvíjejí jaderný program a nemají pro něj dostatečně přesvědčivé mírové vysvětlení, jako jsou například Írán nebo Severní Korea. S radarem by mělo být propojeno silo s desítkou raket umístěných v Polsku.

Smlouvu o umístění amerického protiraketového radaru v Česku uzavřely v Praze vlády obou zemí v červenci a stvrdili ji svými podpisy ministři zahraničí Condoleeza Riceová a Karel Schwarzenberg. V září pak Česká republika a Spojené státy v Londýně podepsaly druhou klíčovou smlouvu týkající se plánované stavby amerického radaru v Brdech. Takzvaná dohoda SOFA upravuje pobyt amerických vojáků na radarové stanici.

Mezi poslanci však nemá kabinet Mirka Topolánka podporu pro ratifikaci smluv jistou. Radaru v Česku není nakloněná ani veřejnost Podle červencového průzkumu agentury STEM se proti zřízení základny vyslovilo 44 procent lidí. Podle průzkumu CVVM s radarem nesouhlasily dvě třetiny Čechů a Češek.

Martin Hromádka, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme