Fremr odmítl, že by byl prorežimní. ‚Přijal závazek plnit stranické úkoly,‘ kontroval senátor

Prezident Petr Pavel ve středu v poledne dorazil do sídla Senátu. Plénu horní komory představil další trojici kandidátů na ústavní soudce. Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr nemá jasnou podporu senátorů, podle některých zákonodárců vznikly pochybnosti ohledně takzvané kauzy Olšanských hřbitovů z roku 1988. Kvůli jeho roli se do nominanta opřel zejména senátor Pavel Fischer. Výsledky středečního hlasování budou známy v 16.40.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:35 2. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nominaci soudců Fremra a Veroniky Křesťanové, stejně jako profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské doporučily oba senátní výbory, které se nominacemi zabývaly. O jejich jmenování bude ve středu Senát hlasovat. Pevný bod byl zařazen na pravé poledne. Po hodině a půl přišla obědová pauza, na kterou navázala další rozprava.

Myslím, že nám nebyla řečena úplná pravda, říká Vystrčil o kandidátovi na Ústavního soudce Fremrovi

Číst článek

Kontroverze se v posledních dnech vynořily kolem někdejšího soudce Mezinárodního trestního soudu Fremra.

Veřejností otřásly informace o rozsudcích v tzv. kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988, kde se na obžalobě podílela komunistická tajná policie. Fremr odmítl, že by o tom věděl a že by rozhodoval vědomě a účelově na pokyn StB. Senátorům kauzu popsal osobně i v dopise.

Potvrzení kandidátů

Nominanty na ústavní soudce přišel do Senátu představit prezident Pavel. O kandidátech mluvil v abecedním pořadí. U Roberta Fremra ocenil zkušenosti ze zahraničí. Uvedl, že byl překvapen, když se před dvěma týdny dozvěděl o jeho škraloupu. „Dostával jsem i doporučení, abych jeho nominaci stáhl,“ přiznal.

„Položil jsem si však otázku, zda bych se ve snaze vyhnout se riziku neúspěchu nestal sám tím, kdo způsobuje určité bezpráví bezúhonnému člověku s nepopiratelnou profesní pověstí,“ řekl Pavel.

Přesto si na jeho nominaci trvá. Zatím nedostal žádná fakta, která by prokázala, že Fremr jako soudce nebo jako člověk selhal.

Fremra nazval prezident špičkovým trestním soudcem s bohatou mezinárodní zkušeností. Prokázal podle něj mimořádně důležitou vlastnost, a sice odolat politickému tlaku. Těší se podle Pavla mimořádné podpoře a respektu odborné veřejnosti. „Jeho kredit je takový, že každý právník, se kterým jsem se bavil, nominaci jednoznačně doporučil,“ zdůraznil.

Kandidát na ústavní soud Fremr aktérem politického procesu? ,O zapojení StB musel vědět,‘ říká historik

Číst článek

Na Kateřině Ronovské Pavel ocenil nasazení a aktivity nad rámec toho, co by musela dělat jako akademička. Překvapila ho její lidská spontánnost a otevřenost. Má podle něj velký mezinárodní rozhled a zkušenosti z právních systémů v jiných zemích.

„Cením si bohaté praxe s poradenstvím pro občanskou společnost a spolupráce s neziskovým sektorem. Tato zkušenost není v právní komunitě příliš častá, ale přitom může být pro ústavní soud velmi cennou,“ uvedla hlava státu.

Na Veronice Křesťanové Pavel oceňuje šíři zkušeností, preciznost i to, že je ochotna složitou judikaturu vysvětlovat studentům i veřejnosti. Kromě soudkyně dříve pracovala jako advokátka, což podle prezidenta znamená zkušenosti ze dvou významných právních profesí.

Vystoupení nominantů

Ve středu vystoupil na plénu před senátory jako první kandidát Fremr. Na úvod zopakoval, jak si myslí, že by přispěl k fungování instituce. Zejména vidí své kvality v přesahu mezinárodního práva, jehož odborník ve složení ústavních soudců chybí.

Odmítl, že byl prorežimní soudce. Senátorům řekl, že v tzv. kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988 vědomě zákon neporušil, za pochybení se omluvil. „Vědomě jsme se překročení zákona nedopustili,“ zdůraznil za sebe i soud. Během své řeči reflektoval kritiku, která se na něj snesla v posledních dnech. Dodal, že případ řešil před 36 lety a kauzu si nepamatuje živě.

Nominant na ústavního soudce Robert Fremr, vedle něj jsou vidět také Veronika Křesťanová a Kateřina Ronovská | Zdroj: ČTK

Fremr uvedl, že si je vědom svého selhání v podobě chvilkového členství v KSČ, za kterým viděl možnost snadnějšího bytí. Dodal, že si velice cení demokracie, která je součástí české identity po roce 1989. „Bude mi ctí, pokud se budu moci podílet na její ochraně,“ řekl na závěr.

Fremr zdůraznil, že rozsudky po přezkoumání zůstaly až na jeden platné a že prezident Václav Havel v roce 1990 na základě doporučení tehdejší ministryně spravedlnosti Dagmar Burešové nevyhověl Eretově žádosti o milost.

Uvedl také, že proti jeho postupu neměl námitky ani jeden z obhájců, pozdější ministr spravedlnosti a ombudsman Otakar Motejl. „Strašně mě to mrzí, na svědomí ten rozsudek mám,“ řekl.

Kritika ze Senátu

Jeho slova se však nesetkala s pochopením u senátora Pavla Fischera (nezávislý). Ten si vyžádal dokumenty, jejichž analýzu prezentoval na plénu. Svůj projev zakončil tím, že bude hlasovat proti jmenování Fremra ústavním soudcem.

Rychetský: Politická zkušenost se na Ústavním soudu hodí, ale od politiků jsem se s radostí odstřihl

Číst článek

Na Fischerova slova reagoval Václav Láska (SEN 21). Mluvil o tom, že Fremr svou morální integritu, která je nutná pro výkon ústavního soudce, má. Hlasovat pro něj proto bude.

Senátoři dále mluvili o komunistické zátěži, kterou si lidé nesou do současnosti a budoucnosti. Zejména předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) vadí, jak reagoval Fremr nyní. Nelíbí se mu, že si „nevybavuje“ detaily k případu.

Vystrčil řekl, že má pochybnosti, zda do nominanta vložit důvěru ve chvíli, kdy se uchází o pozici tak váženou jako je ústavní soudce.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) řekla, že kvůli zachování důvěry v Ústavní soud Fremra nepodpoří. Marek Hilšer z klubu Starostů řekl, že ústavní soudce musí být osobnost s dobrým morálním profilem. Fremrovy odbornosti si váží, ale s čistým svědomím jeho nominaci nemůže podpořit.

Senátorka Hana Kordová Marvanová (za ODS) řekla, že by Fremra ráda podpořila přes kompromis s komunistickým režimem a doporučení kolegů z justice. Spornou kauzu by měl přezkoumat Nejvyšší soud.

Připomenula, že i mezi současnými soudci jsou členové předlistopadové komunistické strany, jejichž nominaci Senát posvětil. Jan Paparega z klubu ODS a TOP 09 přirovnal projednávání Fremrovy kandidatury k procesu.

Očekávaný kandidát

Podporu Fremrovi vyjádřil ještě před jednáním horní parlamentní komory předseda senátorského klubu Starostů Jan Sobotka nebo předseda senátorského klubu ANO a SOCDEM Miroslav Adámek, k nimž se přidal také místopředseda senátního ústavně-právního výboru Michael Canov (SLK) s poukazem na další Fremrovy rozsudky.

Situace je kritická, Ústavní soud nebude moci bez lidí plnit svou funkci, apeluje na Senát Rychetský

Číst článek

Advokát a předseda senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska označil Fremra za jednoho z nejočekávanějších kandidátů na ústavní soudce. Na rozdíl od Fischera řekl, že důkazy k vyslovení viny v kauze Olšanské hřbitovy byly dostačující a že více věří Fremrově verzi.

Předseda senátního výboru pro lidská práva Jiří Růžička (za TOP 09) připomenul, že Fremr splňuje zákonné předpoklady pro funkci ústavního soudce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme