Manžel britské královny princ Philip zemřel. Vévodovi z Edinburghu bylo 99 let

Zemřel manžel britské královny Alžběty II. princ Philip. Vévodovi z Edinburghu bylo 99 let. Britové si ho budou pamatovat jako válečného hrdinu a tak trochu jako prostořekého staříka, který byl ale plný energie až do pokročilého věku. Jeho zásluh nejen o Spojené království si považuje i sama panovnice.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princi Philip zemřel ve věku 99 let

Princ Philip v pátek ráno zemřel ve věku 99 let | Zdroj: Reuters

„Je to někdo, kdo nerad přijímá komplimenty. Ale on mi jednoduše po celá ta léta dával sílu a tak to zůstává. Já i celá rodina a tato i další země mu dlužíme víc, než by on kdy přiznal nebo my budeme tušit,“ chválila svého chotě Alžběta II. při oslavě zlaté svatby.

Princ Philip si s třináctiletou dcerou krále Jiřího VI. začal dopisovat ve svých 18 letech. Vzali se v listopadu 1947.

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh.

His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle.

13:01 – 09. 04. 2021

170428 548511

Obřad tehdy na vlnách BBC poslouchalo asi 200 milionů lidí. Manželství Philipa a Alžběty trvalo nejdéle v britské královské historii. Philip se narodil v roce 1921 jako řecký princ. Už záhy ho ale kvůli převratu z rodné země odvezli, a to v postýlce z krabice na ovoce.

„Měli jsme anglickou chůvu. U nás doma se mluvilo asi čtyřmi jazyky, bylo to trochu matoucí. Někdo začal anglicky a pak nevěděl jedno slovo, tak ho řekl francouzsky. Pak hned přešli do řečtiny a potom do němčiny. A tak to bylo pořád,“ vzpomínal princ Philip.

Kariéra v námořnictvu

Do manželství už vstoupil jako zkušený důstojník britského námořnictva. Za druhé světové války sloužil v Indickém oceánu nebo ve Středomoří. Při invazi na Sicílii zachránil svou loď před nočním bombardováním. Konec války ho zastihl v Pacifiku.

„Být v Tokijském zálivu a sledovat zblízka japonskou kapitulaci na bitevní lodi byla velká úleva. Dobře si to pamatuji, protože pak jsme pokračovali do Hongkongu. A byla obrovská senzace, že už jsme nemuseli krýt loď, opravovat každou oděrku, zhasínat. Všechny tyto drobnosti dokazovaly, že život se změnil.“

Princ Philip sloužil za druhé světové války v Indickém oceánu nebo ve Středomoří. | Foto: Matt Dunham | Zdroj: ČTK/AP/Matt Dunham

Byl to právě princ Philip, kdo své manželce oznámil zprávu o smrti jejího otce. Pro něj samotného Alžbětin nástup na trůn znamenal konec námořnické kariéry.

„Bylo to trochu rozčarování, začínala zrovna nejzajímavější část mé služby. Ale stejně tak – když jsem se zamyslel – mou první povinností bylo sloužit královně, jak nejlépe jsem dokázal,“ vzpomínal vévoda z Edinburghu.

Hráč póla i ‚odhalovač plaket‘

Princ Philip byl patronem asi 800 organizací – průmyslových, vzdělávacích, sportovních nebo ekologických. Královské povinnosti pečlivě a oddaně plnil až do svých 96 let a uměl si u toho ze sebe i udělat legraci.

Při nejedné příležitosti se označil za nejzkušenějšího odhalovače plaket na světě. Philip se jako první člen královské rodiny dostal na Antarktidu, sbíral umění včetně komiksů, navrhoval šperky, věnoval se jachtaření a nalétal tisíce hodin jako pilot. Dlouhá léta bylo jeho vášní pólo.

„V 50 jsem se rozhodl, že toho nechám, a tak jsem se rozhlížel, co dál. A skončil jsem u koňských spřežení. V Londýně jsem si půjčil čtyři koně, vzal je do Norfolku a cvičil jsem,“ řekl princ Philip.

Královna Alžběta II. a princ Philip oslavili 73. výročí svatby | Foto: Chris Jackson | Zdroj: Reuters

V tomto sportu sbíral ceny na nejvyšší úrovni a okolo windsorského hradu řídil spřežení ještě dlouho po devadesátce. Stejně tak dlouho okouzloval, ale také pohoršoval svým humorem.

Bojovnici za práva dívek za vzdělání Malale Júsúfzájové například řekl, že důvodem, proč děti chodí do školy, je, že je rodiče nechtějí doma. Jindy si dělal legraci ze špatně uvázané kravaty armádního kadeta, který oslepl při atentátu IRA. Své společníky si ale zpravidla uměl získat.

„Jeho partner v konverzaci se vždycky cítí jako nejdůležitější člověk v místnosti. Ví, že princ Philip se soustředí pouze na ten okamžik. Jediný další s touto vlastností, koho pamatuji, byl prezident Kennedy,“ popisoval Philipův šarm jeho vzdálený bratranec a poslední řecký král Konstantin II.

V okolí jedné vesnice na Vanuatu prince dokonce uctívají jako božskou bytost. Když domorodci v koloniálních úřadech spatřovali jeho portréty, ztotožnili ho s postavou z legend.

kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme