Představitelé rozpuštěné DS vstupují do spřízněné strany

Přestavitelé Dělnické strany, kterou ve středu rozpustil Nejvyšší správní soud, se dál ucházejí o místa v Poslanecké sněmovně. Za Dělnickou stranu kandidovat nemohou, do květnových voleb tedy půjdou pod jiným názvem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělnická strana na náměstí Jiřího z Poděbrad

Dělnická strana na náměstí Jiřího z Poděbrad | Foto: Tomáš Adamec

Členové rozpuštěné strany se přesunou do Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta existuje už řadu let.

Do nového subjektu se v nejbližších dnech přesune i členská základna rozpuštěné strany. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas bude tváří volební kampaně.

Podle politologa Jana Kubáčka je přechod strany k jinému subjektu možný a přípustný:

"Samozřejmě ta strana nesmí provozovat hlásání nenávisti, nesmí provozovat násilí, nesmí zpochybňovat Základní listinu práv a svobod, zákony tohoto státu. Protože kdyby s tím začala, v tu chvíli se dá očekávat stejný represivní zákrok a omezování jejich činnosti."

Bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer nicméně nevěří, že by strana oslovila tolik voličů, aby měla politický vliv:

"Ukazuje se, že jedno soudní rozhodnutí, i když je vítané, nic nevyřeší. Lidé tady zůstávají. Řešení boje proti extremismu je někde jinde, než v zakazování politických stran. Tím je vzdělávání, aby byli lidé odolní vůči jednoduchým řešením, které extrémisté předkládají."

Katarína Brezovská, Klára Bílá, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme