Tropická vedra v Česku vystřídaly bouřky. Na Opavsku strhávaly střechy, na jihu Čech komplikovaly dopravu

Po vedrech s tropickými teplotami nad 30 stupňů Celsia ve středu odpoledne prošly Českem od západu k východu silné bouřky doprovázené větrem. K jejich následkům měli hasiči víc než 850 výjezdů hlavně ke spadlým stromům a poškozeným střechám. Téměř 50 000 odběrných míst se ocitlo bez elektřiny. V Oticích na Opavsku silný vítr zničil deset střech a další poškodil. Teploty až 35 stupňů Celsia a bouřky se do Česka vrátí ve čtvrtek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřky zasáhly také Olomoucký kraj

První silné bouřky hlásil Český hydrometeorologický ústav kolem 15.00 z Pošumaví | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: Profimedia

První silné bouřky hlásil Český hydrometeorologický ústav kolem 15.00 z Pošumaví, v následujících hodinách prošly přes jižní a střední Čechy na východ republiky. „Zasahovali jsme u 856 technických pomocí v souvislosti se silnými bouřkami,“ popsal situaci k 18.30 na twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

Hasiči se potýkali se silnou bouří na jihu Čech, během tří hodin vyjížděli k 250 zásahům

Číst článek

V Plzeňském kraji hasiči vyjížděli jen za necelé dvě hodiny k 80 událostem způsobeným bouřkami, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Kus plechové střechy například spadl na náměstí Svobody v Sušici.

Na jihu Čech měli hasiči kvůli bouřkám v rozmezí tří hodin přibližně 250 zásahů, uvedla jejich mluvčí Vendula Matějů. Ve Strážném na Prachaticku spadl strom na střechu kasina. U Hodonic na Táborsku uvěznily popadané stromy ženu v osobním autě, u Putimi na Písecku zase spadlé stromy zablokovaly autobus.

Deset zničených střech

Na Vysočině hasiči zasahovali kvůli počasí na více než 140 místech, odstraňovali hlavně stromy spadlé na silnice, řekla jejich mluvčí Petra Musilová. Stejnou práci měli v Jihomoravském kraji, k 18.00 měli podle mluvčího Jaroslava Mikošky zhruba 50 zásahů. Poloviční počet hasiči evidují v Olomouckém kraji.

V Oticích na Opavsku je vedle deseti zničených střech také dalších 20 poškozených. Událost se zatím obešla bez zranění, sdělil novinářům mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. „Na místo jsme vyslali kontejnery s plachtami a materiálem na provizorní zastřešení,“ dodal.

Jak poznat změnu počasí? Dívejte se na červánky a tlak, bouřku naznačí směr větru, radí Zárybnická

Číst článek

Spadlé stromy zastavily provoz vlaků zejména v Pošumaví. Nejezdily například mezi stanicemi Česká Kubice na Domažlicku a Furth im Wald v Německu, mezi Špičákem a Hojsovou Stráží, Domažlicemi a Kdyní a v úseku Klatovy - Běšiny. Vítr poškodil trakční vedení nebo povalil stromy na trať také na tratích z Českých Budějovic do Prahy a z Českých Budějovic do Plzně, řekla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Větve na trolejích zastavily provoz také na Jihlavsku, kvůli výpadku elektřiny přestaly odpoledne jezdit vlaky mezi Letovicemi a Svitavami na pomezí Jihomoravského a Pardubického kraje.

Společnost ČEZ nejvíc poruch eviduje ve Středočeském a Plzeňském kraji, poruchy řeší ale také na Moravě a ve Slezsku. Dalšímu dodavateli energií EG.D se podle mluvčího Romana Šperňáka podařilo obnovit většinu dodávek v jižních Čechách.

„Poruchy nám naopak přibyly s postupem bouřkového pásma v Jihomoravském kraji a na jihu Olomouckého kraje, kde v tuto chvíli evidujeme 11 tisíc odběratelů s omezením dodávek. Nejvíce v oblasti Blanenska a Boskovicka. Nejčastějšími příčinami poruch byly pády stromů a větví do vedení,“ popsal Šperňák pro Radiožurnál.

Teplotní rekordy

Letošní první tropický den přišel o tři týdny později proti průměru, uvedl klimatolog Zahradníček

Číst článek

Bouřky v Česku doprovodily tropické počasí. Teploty ve středu byly do 34 nebo 35 stupňů Celsia, řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Filip Smola. Nejtepleji podle dlouhodobě měřicích stanic bylo v Doksanech na Litoměřicku, zaznamenaných 34,4 stupně Celsia tam ale dosavadní maximum nepřepsalo.

Rekordy naopak padly na čtyřech místech, kde se teploty měří alespoň 30 let. Nejvyšší teplotu pro 21. červen teploměr ukázal v Dukovanech a Hubenově na Vysočině, na krkonošské Labské boudě a v Rýmařově na Bruntálsku.

Před vzestupem teplot v Čechách na 34 nebo 35 stupňů Celsia ve středu a ve čtvrtek meteorologové varovali. Bouřky se silným větrem a kroupami se podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu mohou znovu objevit i ve čtvrtek a v noci na pátek. Horké počasí panuje v Česku od neděle, kdy teploty poprvé v tomto roce vystoupaly k tropické třicítce. Zdravotníci ale zatím nezaregistrovali zvýšený počet výjezdů kvůli kolapsům či jiným problémům kvůli vedrům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme