Pronásledovali Kubka a dopouštěli se výtržnictví. Soudkyně uznala Tušla, Čermáka i Masára vinnými

Obvodní soud pro Prahu 8 ve středu shledal vinnými Patrika Tušla, Tomáše Čermáka a Zdeňka Masára. Obžalováni byli z nebezpečného pronásledování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a biologa Jaroslava Flegra a výtržnictví. Soudkyně během řízení vykázala ze síně šiřitele konspiračních teorií Pavla Zítka a později nechala vyklidit předsálí. Tušla odsoudila k souhrnnému trestu odnětí svobody na 19 měsíců. Rozsudek není pravomocný.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 12:09 26. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudkyně Jana Humeni uznala vinnými všechny tři obžalované. Tušlovi navýšila již dříve uložený trest a odsoudila ho na 19 měsíců do věznice s ostrahou. Došla totiž k závěru, že nebezpečně pronásledoval šéfa lékařské komory Kubka a biologa Flegra. Během vynesení rozsudku vykřikoval, že soudkyně lže.

Čermákovi již minulý týden vrchní soud potvrdil 5,5letý trest za podporu terorismu, a proto mu ho již nenavýšila, i když se podle soudu dopustil výtržnictvím. „Dosavadní potrestání považuje soud za dostatečné a přiměřené,“ zdůvodnila soudkyně.

Spolu s Čermákem a Tušlem státní zástupkyně obžalovala ještě Zdeňka Masára za výtržnictví ve formě spolupachatelství. Jako jediný odešel od soudu s podmínkou a na místě se odvolal. Všichni ostatní včetně státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

Soudkyně v odůvodnění uvedla, že neměla žádné pochybnosti o tom, že obžalovaní Kubka s Flegrem pronásledovali, což dokládá lékařova výpověď, ale i nahraná videa, která sami obžalovaní vysílali živě na sociálních sítích. „Kubek musel mít obavy, když volal na linku 158,“ řekla.

Zásah pořádkové jednotky

Středeční soudní líčení se neodehrálo bez konfliktů. Od rána se v budově scházely desítky podporovatelů obžalovaných. Mezi nimi i Pavel Zítko, který vystupoval jako důvěrník jednoho z nich. Na začátku odmítal předložit soudkyni občanský průkaz.

Po zahájení líčení vykřikoval a dožadoval se odpovědí na své otázky. Soudkyně ho proto po několika napomenutích nechala vyvést ze soudní síně. Zítko při tom vykřikoval, že je nekompetentní, podporovatelé na chodbě skandovali: „Hanba! Hanba!“

Hlavní líčení se konalo v síni, která má kapacitu pouze 21 míst pro veřejnost, většina podporovatelů tak zůstala před dveřmi. Na jednání dohlíželi členové vězeňské služby a těžkooděnci, to ovšem nestačilo.

Z chodby se nadále ozývalo: „Soud je firma, chceme naše práva.“ Justiční stráž proto vyzvala podporovatele, aby přestali narušovat průběh soudního líčení, jinak proti nim budou použity donucovací prostředky. Soudkyně předtím souhlasila s pokynem místopředsedy soudu, aby vyklidili chodbu před vstupem do síně.

Soudkyně pro nadbytečnost zamítla například Zítkův výslech jako svědka nebo opětovné předvolání Kubka.

Čekal před domem

Obhájce Norbert Naxera v závěrečné řeči odmítl připustit Čermákovu vinu. „Nechápu, proč je toto soudní řízení vedeno. Žádné výtržnictví se nedělo, přišli tam, chtěli s ním natočit rozhovor. Měli před soudem sedět spíš oni za šíření poplašné zprávy,“ prohlásil.

Tušl se podle obžaloby mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu volal i do ordinace. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn nebyl.

Čermák ale spolu s Masárem a Tušlem podle státní zástupkyně v druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu a Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme