Ignorování odposlechů a chyby v rozsudku. Soud zrušil osvobozující verdikt v korupční kauze z Aše

Krajský soud v Plzni zrušil osvobozující verdikt okresního soudu v Chebu v případu korupce starosty Aše Dalibora Blažka (nez.) a ašského radního Jiřího Červenky (ODS). Chebský soudce Zdeněk Johann podle vyšší instance nesprávně ignoroval odposlechy, protahoval řízení a v rozsudku měl pravopisné chyby. Upozornil na to deník Právo.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud (ilustrační foto)

Možnou korupci na radnici v Aši projedná soud znovu, ale s jiným soudcem.(Ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Celý případ se táhne do roku 2011, kdy měl Dalibor Blažek a Jiří Červenka pomoct tamnímu kasinu získat nižší cenu za nájem pozemku. Alespoň podle státního zástupce.

‚Extrémní podivín.‘ Soudce, na kterého si lidé stěžovali, musel skončit. Podle znalce má závažnou poruchu

Číst článek

Na oplátku měli dostat úplatek 200 tisíc korun jako sponzorský dar pro cyklistický klub, který jej využil k nákupu závodního kola pro syna starosty. Obžalováni byli také dva představitelé kasina a firmy Development West, která ho provozuje.

Jako důkazy sloužily také záznamy odposlechů jednoho ze zástupců kasina. Ty mají prokazovat souvislost mezi nákupem jízdního kola a částkou vyplacenou sportovnímu klubu.

Využití odposlechů

Podle rozhodnutí chebského soudce Zdeňka Johanna nespáchal ani jeden z politiků trestný čin a obžaloby zprostil také dva obžalované zástupce kasina. Johann uvedl, že odposlechy nelze použít, jelikož byly nařízeny při vyšetřování jiné kauzy.

S tím ovšem nadřazený krajský soud nesouhlasil. „Odposlech se dá použít i v jiném trestním řízení, než ve kterém byl pořízen. Podmínkou je, že toto jiné řízení se vede pro trestný čin, k jehož trestnímu stíhání zavazuje Českou republiku mezinárodní smlouva,“ uvedl soud v rozhodnutí, které má deník k dispozici.

Soudce Kydalka z kauzy H-System dostal důtku. Naznačil, že Klausova amnestie byla zaplacená

Číst článek

Odposlechy byly pořízeny policií na základě příkazu soudu v jiné kauze, která se ale taktéž týkala podezření z korupce. „Jde o trestný čin, který je na základě mezinárodní úmluvy o potírání korupce povinna Česká republika stíhat. Tudíž jsou splněny podmínky pro to, aby mohly být tyto odposlechy použity i v projednávané kauze,“ dodal krajský soud.

Průtahy a hrubky

Další výtkou, kterou krajský soud směřoval směrem k Johannovi, byly neopodstatněné průtahy. Jedná se zejména o téměř rok a půl mezi vyhlášením rozsudku a písemným vyhotovením. „Tím okresní soud porušil listinu základních práv a svobod, podle které má každý právo, aby soud jeho věc projednal bez zbytečného otálení,“ píše v rozhodnutí krajský soud.

Krajský soud taktéž kritizoval Johanna za gramatické chyby, jako například nesprávné názvy měst nebo špatné skloňování. „Okresní soud nebude ve své další praxi uvedené chyby opakovat, nýbrž bude dbát na to, aby svá rozhodnutí napsal správně i po jazykové stránce,“ uzavřel krajský soud.

Soudce Johann mezitím rezignoval. Případ projedná jeho nástupce, může proto nabrat další zpoždění. „Dokazování by se nemuselo opakovat celé jen za předpokladu, že s tím budou všechny strany souhlasit,“ uvedl místopředseda chebského soudu Petr Holub.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme