Nejvyšší správní soud: cestovní agentury jsou odpovědné za klamavou nabídku

Cestovní agentury jsou jako zprostředkovatelky zájezdů odpovědné za klamavé či nepravdivé informace v nabídce. Nejvyšší správní soud dvěma rozhodnutími z posledních dní potvrdil pokuty, které agentuře z Třebíče uložila Česká obchodní inspekce. Rozhodnutí jsou dostupná na webu soudu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž poblíž Splitu v Chorvatsku

Na cestovní agentury padá odpovědnost, potvrdil Nejvyšší správní soud. Ilustrační foto | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Agentura se neúspěšně hájila tvrzením, že zájezdy sama neorganizovala a všechny informace přebírala od cestovních kanceláří. 

Obchodní inspekce v obou přezkoumávaných případech ukládala pokuty za informaci, že zájezd je pro dítě zdarma, přestože se nakonec za děti účtoval poplatek.

V jednom případě činila pokuta 10 000 korun, ve druhém 7000 korun. Inspekce podle Nejvyššího správního soudu (NSS) správně vycházela ze zákona o ochraně spotřebitele, podle kterého má vedle přímého prodávajícího odpovědnost také kterýkoliv podnikatel jednající se spotřebiteli.

Vraťte klientům cestovek peníze, vyzývá Evropská komise. Práva jsme neporušili, brání se ministerstvo

Číst článek

Zákon podle NSS klade odpovědnost na „plejádu dalších osob“, včetně agentur. „Důležité je, že takovýto ‚jiný podnikatel‘ adresuje nepravdivou informaci spotřebiteli,“ stojí v jednom z rozhodnutí.

Podle správního soudu běžný spotřebitel často nedokáže rozlišit komplikované právní nuance vztahů mezi podnikateli, kteří mu posléze dodají nějakou službu nebo zboží. Nerozlišuje ani mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou.

„Právě proto je sankce za použití nekalých obchodních praktik adresována každému podnikateli, který jedná se spotřebiteli a zajišťuje jim dodání služeb,“ rozhodl NSS.

Agentura neuspěla ani s tvrzením, že byla vázána informacemi od cestovní kanceláře a jejich správnost nemohla efektivně kontrolovat. Podle soudu jde ale jednoduše o to, že agentura poskytla na svém webu klamavou informaci.

„Je nepodstatné, kde, jak nebo od koho tyto informace získala,“ uvedl NSS.

Cestovní kanceláře zájezdy plánují a organizují, jde o koncesovanou živnost. Agentury mohou zájezdy pouze zprostředkovávat, právní vztah pak vzniká mezi zákazníkem a pořádající kanceláří, jež odpovídá také za průběh zájezdu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme