Jde o to kontrolovat, co se ve vzduchu děje, říká podplukovník Pavlík o misi českých pilotů v Pobaltí

Pobaltské státy vstoupily do NATO bez letectva a vzdušný prostor musí být střežen. Tak vysvětluje důvody, proč vzdušný prostor v Pobaltí střeží cizí letouny, podplukovník Pavel Pavlík, velitel uskupení Baltic Air Policing 2019. Právě českým pilotům začíná v Estonsku mise, která končí v lednu příštího roku.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podplukovník Pavel Pavlík

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl podplukovník Pavel Pavlík. | Foto:

„Pobaltské státy nemají tak vysoké HDP a pořídit si letectvo se stíhacími letouny je finančně náročné, tak se rozhodly nerealizovat nákup,“ vysvětlil Pavlík ve vysílání Radiožurnálu s tím, že ekonomičtější je spíše se podílet na zabezpečení jednotek, které v Pobaltí působí, a vytvořit podmínky na leteckých základnách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor

Češi budou spolupracovat s dánskými a belgickými piloty, kteří mají základnu v Litvě. Ti na rozdíl od českých pilotů, kteří létají se švédskými gripeny, mají letouny americké výroby F-16.

Komunikace různých strojů ve vzduchu ale nebude podle Pavlíka komplikovaná. „Potkáváme se na cvičeních, abychom věděli, že to děláme stejně a jsme schopni táhnout za jeden provaz, kdyby přišlo do nějaké operace,“ ubezpečil.

Zbraně pouze v sebeobraně

V Pobaltí letos přibylo incidentů s ruskými vojenskými letouny. Co se od českých pilotů bude očekávat? Například identifikovat cíl, letět v bezpečné vzdálenosti, a pokud bude třeba, zkoušet navázat spojení a zjistit, kam letoun letí.

„Musíme podat hlášení, co jsme z letounu viděli, co to byl za typ letadla, národnost, číslo,“ přiblížil podplukovník s tím, že jde o to kontrolovat, co se ve vzduchu děje, a doprovodit letoun tam, kam je nutné.

A kdy smí pilot použít zbraně? Především v případě sebeobrany. „Je to mírová mise, nejsme v žádném válečném konfliktu, čili je to demonstrace, že zbraně používáme pro výcvik,“ říká s tím, že v případě nouze, když jsou ohrožení, jsou schopni zbraně použít.

Petr Dudek, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme