Případ Mostecké uhelné soud odložil na listopad. Obžalobě čelí pět manažerů

Hlavní líčení v kauze údajného vytunelování Mostecké uhelné společnosti v pondělí nezačne. Městskému soudu se totiž nepodařilo obeslat všechny procesní strany. Obžalovaní manažeři vyrozuměni byli. Nedoručení obsílek se týká lidí, kteří mají vztah k zajištěnému majetku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtvrtek to sdělila mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že předsedkyně senátu počítá se zahájením procesu v listopadu.

Soudkyně Silvie Slepičková původně plánovala, že kauzu začne veřejně projednávat v termínech 8. až 12. října a 15. až 19. října. Tato stání však musela ze zmíněných procesních důvodů zrušit. „Další termíny hlavního líčení zůstávají beze změn,“ uvedla mluvčí. Proces by měl tedy začít 26. listopadu.

Koláček z kauzy Mostecké uhelné si chce čtyřletý trest odpykat ve Švýcarsku. Zemi zároveň zažaluje

Číst článek

„Těmi, kdo nebyli řádně vyrozuměni, jsou zúčastněné osoby, tedy ti, jichž se týká zajištěný majetek, jehož zabrání navrhuje státní zástupce v podané obžalobě,“ vysvětlila Puci. Zároveň zdůraznila, že obsílky pro obžalované se naopak podařilo bez problémů doručit prostřednictvím jejich obhájců.

Podvod a zneužití postavení

Obžaloba viní bývalé manažery Mostecké uhelné Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že vymysleli a realizovali plán, jehož cílem bylo ovládnout uhelnou společnost jejími vlastními finančními prostředky.

Podvedli údajně stát jakožto menšinového akcionáře, když při nákupu jeho podílu ve firmě záměrně zatajili, že předtím získali přes polovinu akcií MUS prostřednictvím jimi ovládaných společností. ČR údajně způsobili škodu ve výši nejméně 3,2 miliardy korun.

Česko patří mezi poškozené v kauze Mostecké uhelné, rozhodl švýcarský nejvyšší soud

Číst článek

Vedle podvodu viní obžaloba pětici také ze zneužití postavení v obchodním styku. Mužům hrozí pět až deset let vězení a také to, že jim soud uloží povinnost nahradit způsobenou škodu. Ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného celkem 8,6 miliardy korun.

Manažeři vinu popírají a navíc odmítají, aby jejich kauzu řešila česká justice. Prohlašují, že skutky popsané v obžalobě jsou totožné s těmi, za něž už byli odsouzeni ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz.

Federální trestní soud v Bellinzoně muže potrestal vězením od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud pak nařídil přezkoumání výše trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme