Válka na Ukrajině je jiná než ostatní, popisuje laureát Ceny Ferdinanda Peroutky, zpravodaj Martin Dorazín

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky v pondělí společně s redaktorkou Respektu Ivanou Svobodovou získal zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. V současnosti působí jako zahraniční zpravodaj na Ukrajině, v minulosti informoval o Jugoslávii či Libyi. „Je to úplně jiný typ války. Ruský režim shodil všechny masky a chce Ukrajinu už jen zničit,“ říká o válečném konfliktu. V rozhovoru po Radiožurnál odpovídal na otázky Štěpána Pokorného.

Praha/Dnipro Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný zpravodaj Martin Dorazín

Válečný zpravodaj Martin Dorazín | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Máš zkušenosti z různých konfliktů, Ukrajina je ten nejčerstvější. Je pro tebe jako zpravodaje srovnatelná s něčím, co jsi zažil v minulosti?
Je to úplně jiný typ války. Je to taková totální válka, kterou jsem asi ještě nezažil. Na jedné straně je barbarství a zlo, které to ani neskrývá, nejsou tam už žádné masky. Ruský režim shodil všechny, které si postupně nasazoval, a teď už chce Ukrajinu prostě zničit nebo co nejvíce poškodit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člověk vždy vyhodnocuje míru rizika. Spolehá se i na lidi kolem, kteří oblast dobře znají a ví, jak se tam pohybovat, říká o svém působení na Ukrajině válečný zpravodaj Martin Dorazín, který získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky

V tom je ta válka jiná než třeba etnické války v bývalé Jugoslávii, které jsou záležitostí sta let tamního vývoje, nebo situace na Blízkém východě či v Izraeli, na územích, která nesou obrovskou historickou zátěž.

Na Ukrajině nejde o historii, i když se Vladimir Putin pokouší o jakýsi nový výklad historie Ukrajiny, ale to není ten hlavní problém. Tím jsou mocenské choutky Ruska, které byly v devadesátých letech trošku utlumené a mysleli jsme si, že už to tak bude navždycky. Že se s touto zemí dá když ne kamarádit, tak aspoň slušně vycházet.

Ukazuje se, že měli pravdu ti škarohlídové, kteří říkali: ne, dávejte si na to pozor, je to nebezpečná země, kde se to může vyvinout jakkoli. Bohužel se tak i stalo.

Cenu Ferdinanda Peroutky získal Martin Dorazín. Porota ocenila jeho práci v krizových oblastech

Číst článek

Jiným konfliktem bylo v Libyi povstání proti diktátorovi Kaddáfímu. To je úplně jiný typ války, lidového vzepětí proti jednomu tyranovi. Doufejme, že tak to dopadne i v Rusku, ale moc v to nevěřím.

Posluchači si možná vybaví tvoje reportáže z válečných zón, kde jsou jako kulisa slyšet výbuchy a různé výstřely. Jaká míra rizika je podle tebe ještě přijatelná? Kde se válečný zpravodaj musí zastavit a opravdu nejít dál? Jde vůbec nejít dál, když už jsi tou svou prací svým způsobem nemocný?
Člověk není nemocný prací, vždycky to vyhodnocuje a spoléhá se na lidi kolem, kteří jsou daleko zkušenější, protože jsou místní. Znají tu oblast, mají kontakty na armádu a ví, jak se tam pohybovat, daleko líp než člověk, který tam přijede. I když je tam třeba podesáté, stejně je to vždycky trochu jiné, takže opatrnost je namístě. Nebezpečí ale hrozí kdekoli na Ukrajině.

Když jsi mluvil o těch reportážích a zvucích, tak bych připomněl, že jsme s týmem Českého rozhlasu připravili podcast, který se začne vysílat v den toho smutného výročí, 24. února. Připravuje ho mimo jiné Jan Pokorný, se kterým jsme průběžně mluvili o pocitech a záležitostech kolem, které se nedostanou do zpravodajství. Bude se vysílat na stanici Plus a na Radiožurnálu.

Na další otázky bude zpravodaj Martin Dorazín odpovídat už zítra v pořadu Host Lucie Výborné.

Štěpán Pokorný, vpl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme