Místa, kde máme problémy s koronavirem, jsou Karvinsko a Praha, řekl ministr Vojtěch

Česká republika zvládá pandemii koronaviru velmi dobře, epidemiologická situace nezaznamenává negativní trendy. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) také narůstá podíl vyléčených. Jak ale řekl v pátek na pravidelné tiskové konferenci, problémem jsou lokální ohniska. Nejhorší situace je na Karvinsku – Důl Darkov – a v Praze. Mluvil i o tom, že do budoucna bude podle Vojtěcha třeba zvýšit proočkovanost populace proti chřipce.

Praha (Aktualizováno: 12:34 22. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schéma šíření koronaviru v jednom z pražských ohnisek

Schéma šíření koronaviru v jednom z pražských ohnisek | Zdroj: Krajská hygienická stanice Praha

„Jsme 14 dní po masivním uvolnění opatření 11. května. Epidemiologická situace nezaznamenává negativní trendy. Uvolnění se na křivce negativně neprojevila. Dál platí, že Česká republika tu situaci zvládla velmi dobře, nadprůměrně,“ řekl v pátek na tiskové konferenci Vojtěch. Klesá také podíl těch, kteří jsou pozitivně vyšetření.

Podle šéfa resortu zdravotnictví je na tom Česko dobře i ve srovnání s jinými zeměmi. „Narůstá nám podíl vyléčených, jsme přes 66 procent vyléčených z covid-19. Stagnuje nám počet úmrtí. Klesá nám i počet hospitalizovaných pacientů, k půlnoci je to 150 pacientů, kteří jsou hospitalizováni,“ vypočítal Vojtěch.

Lokální ohniska koronaviru | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Aktuálním problémem podle ministra zdravotnictví jsou lokální ohniska. Na Chebsku a Domažlicku se podle něj situace uklidnila. „Největší problémy máme na Karvinsku v rámci OKD a Dolu Darkov. Ta situace není jednoduchá. Je to lokalizováno,“ řekl Vojtěch. A dodal, že to určitě není celospolečenský problém.

„Nákaza v Dole Darkov se vyskytla ve všech provozech, nejen mezi horníky, ale i v těch nadzemních provozech v OKD. Krajská hygienická stanice proto požádala o pomoc mediky Armády ČR,“ sdělila hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová. Armádní týmy budou během víkendu testovat zhruba 1200 lidí. V kraji byly dříve dva armádní týmy, nyní se jejich počet zvýší o další čtyři.

V Praze je pak podle Vojtěcha několik menších ohnisek a probíhá komunitní přenos. Jedním z nich byl i distribuční sklad. Občané Prahy musejí být podle něj obezřetní. „V tuhle chvíli jsou to jediné dvě lokality, kde vidíme problém,“ dodal.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Žádný nakažený z Dolu Darkov není podle Vojtěcha hospitalizován. Nebyly zasaženy rizikové skupiny. Ministr také oznámil, že Česko zahájilo spolupráci se slavnou americkou klinikou Mayo. Ta se zabývá využitím plazmy od dárců dříve pozitivně testovaných na koronavirus.

Nyní je podle Vojtěcha důležité se začít připravovat na podzim. „Velmi pravděpodobně dojde k epidemii chřipky. Vnímáme to jako riziko, kdyby najednou došlo k epidemii koronaviru a epidemii chřipky,“ řekl. „Musíme zvýšit proočkovanost proti chřipce, která je pod průměrem zemí Evropské unie,“ dodal. „Bude to na podzim pro nás klíčové. Koronavirus a chřipka mají podobné příznaky, pacienty bude těžší identifikovat,“ podotkl.

„Narůstá nám podíl vyléčených, jsme přes 66 procent vyléčených z covid-19," řekl Vojtěch | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Na konci května odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 9430 potvrzených případů covid-19, denně by mohlo přibývat asi 70. Ke čtvrteční půlnoci je 8721 nakažených.

Systém rizikového skóre

Seniorů nad 65 let je podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška mezi nakaženými pětina, 11 procent je starších 75 let. Za květen podle něj přibylo celkem 940 nových pacientů, lidé nad 65 let tvořili 14 procent. Hospitalizováno bylo v květnu 124 lidí, vážných případů bylo 30.

Ministerstvo se chce zaměřovat na nemocnost covidem-19 v rizikových profesích. Kromě zdravotníků jde také například o pracovníky v gastronomii, u nichž se nemoc projevila častěji.

I podle Duška je epidemiologická situace velmi pozitivní. „Žádné plošné ohrožení nyní nehrozí. Plošné predikce přestávají dávat smysl, protože se nic dramatického neděje,“ poukázal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Model přesto představil. Kumulativně by v Česku mohlo být 9430 potvrzených případů k 31. květnu 2020, a to v rozmezí od 9160 až 9770 nakažených.

„Pracujeme na systému rizikového skóre. Představte si ho jako desetibodovou škálu. Sleduje se hodně parametrů,“ popsal Dušek. Sleduje se nejen kvantitativní nárůst počtu nově diagnostikovaných, ale i charakter nárůstu. Je podle něj rozdíl mezi deseti pacienty v jednom domově pro seniory, nebo mezi mnoha pacienty na různých místech republiky.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme