Typické beskydské chalupě z Komorní Lhotky hrozil zánik, nyní se 140letá dřevěnka stěhuje do Rožnova

Dřevěnku z Komorní Lhotky na Třinecku starou 140 let rozebrali tesaři a odvezou si ji do dílny u Vsetína k opravě. Za rok obohatí novou expozici ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Typické beskydské chalupě hrozil zánik. Tesaři se ale pokusí co nejvíce původních prvků zachovat.

Komorní Lhotky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova (zbytek)

Dřevěnku z Komorní Lhotky na Třinecku starou 140 let rozebrali tesaři a odvezou si ji do dílny u Vsetína k opravě | Foto: Marta Pilařová

Pastvina nad Komorní Lhotkou na úpatí Beskyd. Ještě donedávna tady stála dřevěnka z roku 1883, teď na louce zůstává jen zbytek komína a kachlová kamna. Vedle hromada jedlových trámů a parta valašských tesařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Komorní Lhotce natáčela reportérka Marta Pilařová

„Nejhorší je, když ta chalupa zůstane osiřelá. To potom ti brouci a ta havěť se do toho pustí a do tří let je po chalupě,“ říká šéf tesařů Ladislav Filgas.

Přesto jsou podle Radka Bryola z Muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tyto trámy cenné a nahrazovat se bude jen to, co nejde opravit. „To staré dřevo je kolikrát kvalitnější než to současné, má hustší letokruhy, lepší vlastnosti,“ vysvětluje Bryol.

Jedle rostly v lesích kolem, kovové byly jen hřebíky v šindelích na střeše a klika u dveří. „I ten zděný materiál byl z místa, kámen sesbíraný někde v lomu nebo z pole. I ty cihly si vypálili za domem. A 95 procent chalupy tvořilo dřevo,“ vysvětluje Bryol.

Nejzáhadnější maska valašského masopustu. Pohřebenář obcházel dědinou a práskal bičem

Číst článek

A tesaři přidávají informaci o tom, co při rozebírání chalupy ještě objevili. „Když bourali komín, tak našli půl litru staré kořalky. Odevzdalo se to domácímu“ směje se Ladislav Filgas.

V Komorní Lhotce po dřevěnce žádné stopy nezůstanou. I tak se dříve stavělo. „V podstatě by se to dalo lopatou a kolečkama zaházet a srovnat,“ dodává Radek Bryol.

Po roční rekonstrukci chalupu zase sestaví v nové expozici Kolibiska. Na místě už stojí stodola ze Starých Hamrů a přibude i chlév z nedaleké Morávky.

Marta Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme