Hra o počet demonstrantů: Hamáčkovi přijde odhad v SMS, jiní spoléhají na fotky a matematiku

Demonstrace na Václavském náměstí se začátkem června podle pořadatelů zúčastnilo odhadem 120 tisíc lidí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zúčastnilo se červnové demonstrace spolku Milion chvilek na pražském Václavském náměstí 120 tisíc lidí, nebo jen 70 tisíc? Který zdroj při podobných akcích může uvést nejpřesnější údaje, jaké metody využívá a proč se tak často čísla liší? Při demonstracích vychází ministerstvo vnitra ze zpráv policie, ani ta ale při odhadech počtu účastníků nepoužívá sofistikované metody nebo aplikace. Server iROZHLAS.cz se vydal po stopách čísel z protestů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde o údaj, který se skloňuje při každé demonstraci. Často se přitom jeho hodnota liší podle zdroje, ze kterého se informace šíří. Kolik lidí dokázala akce shromáždit na jednom místě? Mají pravdu pořadatelé, policie nebo ještě někdo jiný? Příkladem je i nedávný protest spolku Milion chvilek na Václavském náměstí.

Nákladní auta a obrazovky. Na Letné vrcholí přípravy na demonstraci, pódium stojí čelem k Pražskému hradu

Číst článek

Lidé volající po demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO) a po nezávislosti justice zaplnili začátkem června většinu Václavského náměstí. Pořadatelé už před začátkem akce mluvili o podpoře z regionů a o tom, že může jít o největší protest od roku 1989. Po akci uvedli, že počet demonstrantů odhadují na 120 tisíc lidí.

„Měli jsme údaje z regionů, kolik lidí přijede, měli jsme údaje z Prahy a kolik lidí se chystalo podle facebooku a dalších našich informací,“ řekl serveru iROZHLAS.cz jeden z mluvčích spolku Benjamin Roll.

Zaplnění Václavského náměstí zároveň porovnávali organizátoři s předchozími protesty. „Podle našich prvních odhadů měl předchozí Václavák 50 000, ale policie nám řekla 70 000, takže podle toho jsme odhadli, že jich bylo výrazně víc. Pak jsme společně s těmi dalšími čísly dali dohromady 120 000,“ dodal Roll s tím, že jde o odhad.

Hamáčkova čísla

Jiné číslo se na veřejnost dostalo přes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). „Policie v 18.30 odhadovala účast na 70 000 lidí,“ citovaly ho Parlamentní listy v článku vydaném dva dny po demonstraci, který byl zveřejněn s titulkem: 120 tisíc lidí na demonstraci? Ne. 100 tisíc? Ne. 90 tisíc? Ne. 80 tisíc, hahaha, to těžko. Tady máte oficiální číslo ministra vnitra.

SMS zprávy, které obdržel ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD 4.6. 2019 během demonstrace na Václavském náměstí | Foto: MVČR

Text s tisíci sdíleními přitom neobsahuje údaj z konce akce. Ten se o dva dny později objevil v deníku Právo. Ministr s odkazem na policejní zdroje uvedl, že se demonstrace odhadem zúčastnilo až 90 tisíc lidí.

Počty přes SMS

Jak k číslům došel? Server iROZHLAS.cz si podklady pro Hamáčkovy údaje vyžádal od ministerstva vnitra na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Vyplývá z nich, že Hamáčkovi data přicházejí SMS zprávou zasílanou ze situačního informačního centra ministerstva, kterému je předává policie.

Ta čísla potřebuje pro vhodné nastavení bezpečnostních opatření. Jak ale serveru iROZHLAS.cz potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan, jde o hrubé odhady, které nejsou vytvářeny žádnou sofistikovanou metodou nebo pomocí k tomu určených aplikací. „Potřebné hrubé odhady vytváříme na základě znalosti prostředí, tedy konkrétního místa konání akce, kdy nám jsou například známy veřejně dostupné informace o kapacitě toho kterého místa či lokality,“ uvedl Hulan.

Demonstrace proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové a proti premiérovi Andreji Babišovi, Václavské náměstí 21.5.2019 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fixy a operátoři

Podrobnější analýzu demonstrací v průběhu času mohou provést na základě dat o mobilních telefonech přihlášených do jejich sítí mobilní operátoři. Radiožurnál některé z nich oslovil. Například podle mluvčího Vodafonu Marka Steigera ale společnost data o počtu účastníků na demonstracích neposkytuje.

Další z operátorů tato data sice poskytuje, ne však zdarma. „Analýzy velkých dat běžně provádíme například při měření návštěvnosti akcí nebo při plánování dopravy nebo pobočkové sítě. Nicméně, protože se jedná o poměrně náročnou práci datových analytiků, tak se jedná o placenou službu,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Proč se odhady počtu demonstrantů liší? Roli mohou hrát státní svátky i zvolená metoda

Číst článek

Jak nedávno upozornil server Manipulátoři.cz, někteří uživatelé sociálních sítích sdílejí odhady počtů demonstrantů založené na výměře náměstí a přibližné hustotě příchozích. Server ale připomíná, že se lidé při výpočtech dobírají zavádějících závěrů - zapomínají z celkové plochy náměstí odečíst plochu záhonů nebo podia, případně špatně určí počet osob na metr čtvereční.

O určení počtu demonstrantů se před dvěma lety pokusili také datoví novináři Českého rozhlasu. Pro určení počtu lidí, kteří na Václavské náměstí přišli protestovat proti politice tehdejšího ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana, využili takzvanou ruční metodu - fixy a zvětšenou fotografii náměstí. 

Fotografii ve vysokém rozlišení rozdělenou do čtverců novináři ručně přepočítali a u oblastí zakrytých stromy si pomohli průměrnými počty z okolních čtverců. Podle sociologa Jakuba Macka z Masarykovy univerzity jde o nejefektivnější metodu na určení velikosti davu.

Datoví novináři Českého rozhlasu počítali demonstranty z Václavského náměstí v květnu 2017 | Foto: Petr Kočí

„Metoda, kterou použil Český rozhlas, dává smysl a použil bych ji taky. Vzít obrazový záznam, rozdělit ho do čtverců a počítat,“ shrnul tehdy. Postup má ale podle něj i slabinu: „Fotografie demonstrantů zachycuje jen konkrétní časový snímek, ne fluktuaci v čase.“

Zcela zaručená metoda pro počítání osob v davu nicméně neexistuje. Přesvědčili se o tom před několika lety i ve Spojených státech, kde různé odhady velikosti davu při inauguraci Donalda Trumpa vyvolaly mohutné spory.

Precizní sečtení účasti na tak velké akci si navíc vyžádá několikadenní práci týmu expertů a použití nejrůznějších technologií, například meteorologického balonu pro pořizování snímků ze vzduchu.

Daniela Brodcová, cib, mag, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme