ANKETA: Zákonodárci většinou odmítají neschválené vakcíny, části by stačila zelená od českého lékového ústavu

Pro očkování proti koronaviru jen vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) je většina zákonodárců, kteří se zapojili do ankety Radiožurnálu. Ze všech 281 oslovených odpovědělo přes 100 poslanců a téměř 60 senátorů. Očkování v Evropě neschválenou látkou odmítá 122 z nich. Opačný názor mají jen poslanci SPD a KSČM. Nejednotné je vládní hnutí ANO.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pokud by se nám podařilo získat nějaký příslib a náš SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv – pozn. red.) by schválil tu dokumentaci a čekalo by se na schválení Evropskou lékovou agenturou, tak bychom mohli získat nějaký náskok,“ prohlásil premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při své únorové návštěvě Srbska, kde se zajímal o ruskou vakcínu Sputnik V.

Virolog Raška: Česká vakcína je k smíchu, Sputniku ‚na blind‘ bych se bál

Číst článek

Očkování touto látkou v Česku bez schválení Evropské lékové agentury prosazuje prezident Miloš Zeman. Minulý týden řekl, že bude chtít po premiérovi, aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného a ředitelku SÚKL Irenu Storovou, a to právě kvůli jejich postoji ke Sputniku V. Jejím odmítáním podle něj nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19.

Šéf resortu zdravotnictví na schválení EMA dlouhodobě trvá. „Dokud budu ministr zdravotnictví, tak nebudeme v Česku očkovat látkou, kterou neschválila Evropská léková agentura,“ prohlásil například v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Předseda vlády se k tomu dosud vyjadřoval nejednoznačně. A nejasný názor mají i poslanci jeho hnutí ANO. Z 36, kteří odpověděli v anketě, jich přes dvacet trvá na schválení vakcíny Evropskou komisí. Většině zbývajících poslanců hnutí by pak stačilo schválení českým ústavem pro kontrolu léčiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anketa Zděňky Trachtové o očkování mezi zákonodárci

„Jsem pro, aby si ČR zajistila dosud neregistrované vakcíny. Pokud jejich používání ‚posvětí‘ SÚKL, mělo by se očkovat. Nechal bych se očkovat vakcínou, která by byla odsouhlasena SÚKL,“ řekl Radiožurnálu poslanec ANO Pavel Juříček.

Radiožurnál se zeptal poslanců na následující otázky:

  1. Mělo by Česko používat i vakcíny neregistrované agenturou EMA? A nechal/a byste se takovou vakcínou očkovat?
  2. Souhlasíte s vyjádřením prezidenta Miloše Zemana, že by kvůli přístupu k vakcíně Sputnik měli ve funkci skončit ministr zdravotnictví Jan Blatný a šéfka SÚKL Irena Storová?

Článek pokračuje pod anketou.

Komora:

Podle jména:

Vakcíny Sputnik bez evropské registrace by se neobávala ani ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Naopak šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek chce vyčkat na evropskou registraci. „V tomto stojím na straně ministra Blatného. Ať se používá co nejvíc vakcín, ale ať je to registrované Evropskou lékovou agenturou,“ prohlásil.

Stejný názor mají i všichni poslanci ODS, lidovců, TOP 09, hnutí Starostové a nezávislí a Pirátů. „Tento tlak se mi nelíbí. Pojďme dodržovat postupy tak, jak jsou nastaveny. Máme evropskou agenturu, jsou zde další vakcíny v procesu schvalování. Nehledě na to, že Rusko v danou chvíli ani nemá kapacitu Sputnik vyrábět,“ reagoval na dotaz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Dvořáček z inovativní farmacie: Sputnik V vyvolává pochybnosti, je to na škodu

Číst článek

Jen poslanci SPD a KSČM podporují očkování neregistrovanou vakcínou. „Máme svůj národní SÚKL. Nedůvěřuji EMA. Ukazuje, že je ovlivněna geopolitickými postoji, a tedy i finančními faktory, nikoli snahou řešit ohrožení občanů evropských zemí,“ je přesvědčen například Jaroslav Foldyna z SPD.

Většina stojí za Blatným

Radiožurnál rovněž zjišťoval, jak se zákonodárci staví k vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že by kvůli postoji k ruské vakcíně Sputnik V měli ve funkci skončit ministr zdravotnictví Blatný a šéfka SÚKL Irena Storová. Většina poslanců, včetně opozičních, za Blatným v tomto směru stojí.

Výjimkou jsou zástupci SPD, kteří žádají jeho odvolání. A taky někteří komunisté. Šéf jejich poslanců Pavel Kováčik to ale vidí jinak: „My máme k panu ministrovi i k paní šéfce SÚKL řadu připomínek, nemyslím, že právě kvůli tomuto by měli končit.“

Stejné otázky dostali i zástupci horní komory – odpovědělo jich bezmála šedesát. Za Blatným stojí – až na dvě výjimky – všichni, včetně předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS). „Nevidím žádný důvod, proč by kvůli této věci měl být pan ministr Blatný kritizován. Naopak, myslím, že to je naprosto správný postoj,“ uvedl šéf Senátu.

Očkování vakcínou, kterou neschválila Evropská komise, pak podporují senátoři jen ojediněle.