Alternativa pro Německo dál stojí za obviněným Bystroněm. ‚Je to kampaň proti straně,‘ míní poslanec

Vedení německé strany Alternativa pro Německo (AfD) stojí dál za poslancem Petrem Bystroněm, který čelí podezření, že dostával úplatky od proruské sítě. Agentuře DPA to v sobotu řekl spolupředseda strany Tino Chrupalla. Bystroň, který je českého původu a nyní je dvojkou na kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu, veškerá obvinění odmítá a považuje je za součást předvolební kampaně.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD)

Bystroň už v pátek odmítl i nová zjištění českých a německých médií. Označil je za součást snahy „udržet kampaň namířenou proti AfD v médiích až do voleb do Evropského parlamentu“ | Zdroj: Profimedia

Česká vláda na konci března rozšířila národní sankční seznam o proruskou zpravodajskou platformu Voice of Europe, které poskytoval rozhovory Bystroň i jeho stranický kolega Maximilian Krah, který je lídrem kandidátky AfD pro červnové volby do Evropského parlamentu.

Český Deník N a německý magazín Der Spiegel následně uvedly, že Bezpečnostní informační služba (BIS) podezřívá v této souvislosti Bystroně z braní úplatků od proruské sítě.

BIS pustila poslancům odposlechy o Voice of Europe. Bystroň na nich od propagandisty dostal 20 tisíc eur

Číst článek

Podle pátečních informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD vyslechli minulý týden členové komise pro kontrolu BIS české Poslanecké sněmovny audionahrávky, které se vztahují k Bystroňově kauze.

Na jedné nahrávce Bystroň podle těchto médií údajně přebírá 20 000 eur (přes půl milionu korun) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko rovněž zařadilo v březnu na národní sankční seznam.

Spolupředseda AfD Chrupalla v sobotu agentuře DPA řekl, že navzdory novým informacím médií vedení strany dál stojí za Bystroněm i Krahem. Podle něj zatím nikdo nepředložil žádné důkazy, které by proti nim svědčily. „Takže nemáme žádnou možnost, abychom reagovali jinak, než že se za oba postavíme,“ řekl.

Zároveň Chrupalla zdůraznil, že názory není možné si jen tak kupovat. „To je pro nás zcela jasně nepřekročitelná čára,“ uvedl. O kauze poslanců Bystroně a Kraha se bude podle mluvčího strany nicméně v pondělí opět radit vedení AfD.

Bystroň už v pátek odmítl i nová zjištění českých a německých médií. Označil je za součást snahy „udržet kampaň namířenou proti AfD v médiích až do voleb do Evropského parlamentu“.

Krah v sobotu agentuře DPA řekl, že nabyl přesvědčení, že obvinění na jeho adresu jsou „pokusem tajných služeb o ovlivnění kampaně před volbami do Evropského parlamentu“. Podle něj je skutečnost, že BIS nechce vydat nahrávky údajně zachycující korupční jednání, důkazem, že obvinění nejsou pravdivá.

Česká kontrarozvědka v pátek k dřívějším výzvám ke zveřejnění nahrávek uvedla, že politici, natožpak z jiných zemí, nejsou partnery BIS. „My spolupracujeme s kolegy ze zpravodajských služeb řady zemí včetně Německa, to jsou naši partneři,“ uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Český premiér Petr Fiala a belgický premiér Alexander De Croo v úterý poslali dopis hlavám institucí Evropské unie a lídrům členských států, v němž informují o závěrech vyšetřování ruských pokusů vměšovat se do chodu Evropského parlamentu a do červnových voleb. Píše se v něm mimo jiné, že pokusy o vměšování „zahrnovaly předání hotovosti, především v České republice“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme