‚Svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.‘ Vystrčil a další položili věnec u sochy Masaryka

Položením věnců u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí v sobotu prezident, politici i rektoři vysokých škol uctili památku zakladatele Československé republiky. Jako první položil květiny ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Po něm dorazil prezident Petr Pavel, jehož příchodu přihlížela zhruba stovka lidí. Hlavu státu přivítali potleskem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pokládá kytici k soše Tomáše Garrigua Masaryka

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pokládá kytici k soše Tomáše Garrigua Masaryka | Foto: Jaroslav Svoboda | Zdroj: ČTK

Pietní akt byl bez projevu, prezident z časových důvodů neposkytl rozhovor ani přítomným novinářům. Z vysokých ústavních činitelů následoval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Podle Vystrčila je 28. říjen symbolický nejen proto, že si lidé připomínají vznik samostatného Československa, ale představuje také závazek a odpovědnost, kterou dnešní obyvatelé ČR zdědili a kterou si nesou.

„Suverenita, svébytnost, svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. Můžeme si je zničit sami, nebo může přijít někdo z vnějšku a zkoušet nám ji vzít,“ uvedl předseda Senátu.

Při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu se Pavel již dříve dopoledne zúčastnil pietního aktu u Národního památníku na Vítkově. V poledne na Pražském hradě za účasti ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a náčelníka generálního štábu Karla Řehky jmenoval nové generály.

Večer pak při příležitosti státního svátku udělí státní vyznamenání. Podle vedoucí prezidentské kanceláře Jany Vohralíkové ocení na 60 osobností.

U sochy Masaryka na Hradčanském náměstí se v sobotu objevili i další politici, mimo jiné předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) nebo senátoři Jiří Drahoš (za STAN) a Jiří Růžička (za TOP 09).

Rektoři na Hradčanech

Odpoledne k soše Masaryka přišla položit věnce také desítka rektorů několika vysokých škol. Mezi nimi byli například rektor Škoda Auto Vysoké školy a bývalý místopředseda vlády Pavel Mertlík, rektor ČVUT Vojtěch Petráček nebo rektorka Akademie múzických umění v Praze Ingeborg Radok Žádná.

Rektoři se na tomto místě scházejí při výročí vzniku Československa už několik let. Někteří se zúčastní večerního předávání vyznamenání.

„Jsem rád, že rektoři sobotní návštěvou Pražského hradu dali najevo, že jsou přesvědčeni, že žijeme v demokracii, kde máme slušného prezidenta a kde máme slušně fungující instituce, Parlament, Senát a Poslaneckou sněmovnu, a kde vláda dělá zahraniční politiku, za kterou se nemusíme stydět,“ prohlásil předseda Senátu Vystrčil.

Zástupci vysokých škol měli s předchozím prezidentem Milošem Zemanem napjaté vztahy.

Slavnostního ceremoniálu k udílení státních vyznamenání se někteří přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad tehdejšího rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a tehdejšího rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme