Stále více lidí vyhledává kvůli potížím spánkové laboratoře. Na vyšetření často čekají až půl roku

Ideální čas, který byl člověk strávit v posteli, aby se cítil osvěžený a nabitý novou energií, je sedm až osm hodin spánku. Nedostatkem nebo poruchami spánku ale v Česku trpí podle lékařů stále víc lidí. Třeba v Plzni čekají lidé na vyšetření ve spánkových laboratořích až půl roku.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž, který usnul v práci (ilustrační foto)

Lidí s nedostatkem nebo poruchami spánku v Česku přibývá (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Mám problémy se spánkem už asi pět let. Začaly se projevovat tak, že jsem byl unavený a pořád jsem chtěl spát. Spal jsem až 18 hodin denně a špatně jsem dýchal,“ líčí své potíže pan Jaroslav.

Výhody spaní na boku, úskalí ležení na zádech a vrásky z polštáře. Jaká je nejlepší poloha pro spánek?

Číst článek

„Navštívil jsem doktorku, dostal jsem přístroj a najednou jsem spal 8 nebo 6 hodin denně. Bylo to zázračné a hlavně jsem mohl do práce,“ dodává.

Podle zástupců plzeňské fakultní nemocnice je zájem o spánkovou poradnu velký. Měsíčně projde ambulancí 350 až 400 pacientů a zhruba sto lidí zůstane v nemocnici přes noc na monitorování. Počet pacientů stoupá a přibývá mladších lidí.

Nejčastější pacient

„Čekací doba se přibližně pohybuje kolem pěti až šesti měsíců a rozhodně se nekrátí. Spíš se mírně prodlužuje,“ říká vedoucí lékařka spánkové laboratoře ve Fakultní nemocnici v Plzni Krista Plicková.

„Nejčastější pacient je muž středního věku, zhruba po padesátce a mnohdy obézní. Nejvíce diagnostikujeme zástavy dechu ve spánku a spánkovou apnoi. Oni se nevyspí kvalitním spánkem, jsou buzeni těmi zástavami, a proto jsou během dne nadměrně spaví, doplňuje.

„Zájem stoupl v návaznosti na covidovou pandemii, protože to bylo jedno z komplikujících onemocnění COVIDu-19,“ potvrzuje nárůst počtu pacientů lékařka ve spánkové laboratoři EUC kliniky v Plzni a předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu, Jana Vyskočilová.

Možnosti léčby

Základní vyšetření se dělá buď na lůžku, nebo v ambulanci.

Spánkové společnosti jsou jednotně pro zimní čas, který je pro nás normální, říká neuroložka

Číst článek

„Pacient si v ambulanci zapůjčuje domů jednodušší diagnostický přístroj. Vyspí se s ním jednu až několik nocí a přístroj vrací zpátky do spánkové laboratoře. Na lůžkách probíhá vyšetření většinou podrobnějším přístrojem včetně monitorace spánku,“ vysvětluje lékařka.

„Lehká spánková apnoe patří do kompetence lékaře na oddělení ORL, který vyšetří a zjistí, jestli jde udělat nějaký zákrok. Další z možností jsou tzv. aparátky, které předsunují dolní čelist a tím vlastně otvírají ten prostor, kde vzniká spánková apnoe,“ popisuje možnosti léčby Vyskočilová.

„U středně těžké a těžké spánkové apnoe se dává přetlakový přístroj, který prostřednictvím masky vhání vzduch do dýchacích cest a tím odstraňuje pauzy,“ dodává.

Martina Klímová, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme