Ukrajinky na útěku v Česku přivedly na svět několik dětí. VZP zatím zaregistrovala přes 73 000 běženců

Ukrajinští běženci do Česka přicházejí vyčerpaní, někteří nachlazení, ale třeba i s dlouhodobým zdravotním problémem. V asistenčních centrech jim pomáhají záchranáři, připravení jsou i lékaři v ordinacích a nemocnicích. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna zatím zaregistrovala přes 73 tisíc běženců. Zdravotní péči mají jako státní pojištěnci zdarma. Nápor nemocnice nepozorují. Starají se teď hlavně o ty uprchlíky, kteří potřebují akutní péči.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Kongresovém centru bylo otevřeno 4. března.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zatím zaregistrovala přes 73 tisíc běženců | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je vidět, že ty ženy jsou vystresované. Mají za sebou dlouhou cestu, která je často přerušovaná nejrůznějšími překážkami,“ sdílí své zkušenosti s péčí o těhotné, které utekly z Ukrajiny, porodník Antonín Pařízek z pražské porodnice U Apolináře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Jany Karasové

První uprchlické miminko se tam narodilo 1. března. Teď už je jich několik.

Další desítky těhotných žen v porodnici prošly podrobným vyšetřením. Z Ukrajiny totiž často utíkají bez zdravotnické dokumentace.

„Často neznáme týden těhotenství, musíme organizovat ultrazvukové vyšetření a co nejblíže se přiblížit datu porodu,“ vysvětluje Pařízek pro Radiožurnál.

I přes náročnou komunikaci v cizím jazyce, už do porodnice dorazilo první poděkování. „V pátek nám přišla taková hezká zpráva, že ty ženy jsou spokojené, že nám děkují za přístup,“ říká. 

Městská nemocnice v Jilemnici hlásí, že v pátek se u nich narodil malý Adam. Maminka na sál dorazila přímo z krajského asistenčního centra. O několik těhotných z Ukrajiny se starají taky v Městské nemocnici v Ostravě.

Onkologická péče

Středočeské krajské nemocnice zaregistrovaly nejmíň 15 těhotných uprchlic před porodem. Lékaři ale pomohli i dalším lidem, kteří uprchli z Ukrajiny.

Mladé Ukrajinky našly práci ve Zlíně. Pomáhají v lesoparku u vily Tomáše Bati

Číst článek

„Většinou to byly virózy či - v jednotkách případů - třeba angíny. Věc, která se prolíná celou republikou, a to jsou zejména rozléčení lidé v onkologické léčbě. Kde prostě je nutné, aby ta léčba pokračovala. Tam to řešíme de facto hned na krajských asistenčních místech,“ popisuje náměstek středočeské hejtmanky Pavel Pavlík z ODS.

Pokračování onkologické péče už několika rodinám zařizují třeba v pražské Fakultní nemocnici Motol.

„Spíš bude větší nápor na tu dětskou část, jelikož jsme největší dětská nemocnice a je tady hodně dětí. Takže na onkologii už se hlásí rodiny, které mají rozléčené děti na Ukrajině a chtějí tady v léčbě pokračovat. Jsme s nimi v kontaktu a řešíme to, co nejrychleji to jde,“ popisuje mluvčí Pavlína Danková.

S komunikací s uprchlíky nemocnicím pomáhají speciální kartičky i ukrajinští zaměstnanci. Nemocnicím se už taky hlásí zdravotní sestry a lékařky, které z Ukrajiny utekly v posledních dnech a chtěly by dál ve zdravotnictví pracovat.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme