Hlavní Pulitzerovu cenu získal list The Washington Post za sérii o nepokojích v sídle Kongresu

Letošní hlavní Pulitzerovu cenu za novinářskou práci, která je udělována za veřejnou službu, dostal list The Washington Post za zpravodajství kolem nepokojů v sídle Kongresu z loňského ledna. List The New York Times pak dostal hlavní ocenění za mezinárodní zpravodajství za sérii článků o amerických úderech bezpilotními letouny na Blízkém východě, které kvůli chybám při identifikaci cílů vedly k úmrtím civilistů.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pulitzerovu cenu za reportážní fotografii získali fotografové agentury Reuters

Pulitzerovu cenu za reportážní fotografii získali fotografové agentury Reuters | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

List The Washington Post přišel s interaktivní sérií, která pojmenovala řadu selhání na politické a bezpečnostní úrovni, k nimž došlo před nepokoji v sídle Kongresu, v jejich průběhu i po nich. Za pokrytí bezprecedentního útoku dostala rovněž ocenění fotobanka Getty Images, a to za mimořádné fotozpravodajství.

List The Miami Herald dostal ocenění za mimořádné zpravodajství týkající se zřícení obytného domu ve městě Surfside na Floridě, v jehož troskách zemřelo 98 lidí. Cena za investigativní žurnalistiku putovala listu The Tampa Bay Times za vyšetřování podmínek v tamní továrně na recyklaci baterií. Díky sérii článků místní úřady přijaly nová opatření na ochranu zdraví pracovníků.

Fotograf ruské invaze: Jako by to byli barbaři, a ne skutečná armáda

Číst článek

Nevládní společnost Better Government Association a list The Chicago Tribune pak dostaly cenu za místní zpravodajství, a to za sérii, jež se zabývala porušováním požárních předpisů ve městě.

Zvláštní ocenění

Pulitzerovy ceny udílí Kolumbijská univerzita v New Yorku a jsou považovány za nejprestižnější americké novinářské ocenění. Porota vyhlašuje vítěze v 15 novinářských kategoriích, zlatou medaili nicméně udílí jen v jediné, a to za veřejnou službu.

Zvláštní ocenění letos dostali novináři pracující na Ukrajině. „Navzdory ostřelování, únosům, okupaci a dokonce úmrtí v jejich řadách vytrvali ve snaze přinést přesný obraz strašné skutečnosti, čímž přinesli čest Ukrajině a novinářům po celém světě,“ uvedla Kolumbijská univerzita v oficiálním vyjádření.

Kromě novinářských cen udělila rovněž ocenění v oblasti umění. Nejlepší americkou beletrií minulého roku byl podle poroty historický román Joshuy Cohena z prostředí vlivné izraelské rodiny Netanjahuových.

Nejlepší divadelní hrou se stal kus Fat Ham od Jamese Ijamese, který přenáší shakespearovskou klasiku Hamlet do prostředí rodinné grilovačky na americkém Jihu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme