Pod obrázky Rychlých šípů si hrají ukrajinské děti. Ve Foglarově bytě jsou ubytovaní uprchlíci

Pátým rokem pořádá České literární centrum ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara rezidenční pobyty pro autory ze zahraničí a ubytovává je v pražském bytě slavného českého spisovatele. Před několika dny organizátoři poskytli azyl ukrajinské básnířce a nový dočasný domov tam našly i její dvě malé děti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je pro mě příjemná představa dvou ukrajinských dětí, které si hrají pod obrázky z Rychlých šípů,“ říká pro Radiožurnál koordinátorka rezidenčních pobytů Michala Čičváková z Českého literárního centra, která zároveň popsala, že na stěnách v bytě právě tyto obrázky skutečně jsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kulturní vývar - Podcast o Foglarově bytě a pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

V rezidenčním bytě se měsíc co měsíc střídají hlavně překladatelé z českého jazyka do jiných jazyků a někdy i spisovatelé.

„Jsou to asi čtyři týdny, co nám do centra zavolala ukrajinistka Marie Iljašenko s tím, že ví o ukrajinské básnířce Julii Kručak Zakaževské, která utíká ze svého domova nedaleko Kyjeva a neví, kam má jít,“ popisuje dál Čičváková.

Kručak Zakaževská patří na Ukrajině k uznávaným autorkám poezie a také překladatelkám. O víkendu dorazila do Prahy spolu se svou desetiměsíční dcerou a šestiletým hochem. Její manžel – výtvarník – zůstal na Ukrajině v domobraně.

„Byla to hodně spontánní akce, vše bylo až turbulentní. Třeba než jsem stačila vytelefonovat se svými nadřízenými v Moravské zemské knihovně v Brně, jestli můžeme uprchlíkům z Ukrajiny pomoci i my, tak už jsme měli telefonát od paní Iljašenko, že maminka s dvěma malými dětmi je na cestě. Je opravdu dobře, že jsme všichni jednali rychle a s jasným rozhodnutím,“ vzpomíná na dny, kdy ruská vojska v plné síle napadla svobodnou zemi.

Ubytovává ukrajinské uprchlíky bez nároku na dotaci. ‚Všichni musíme ubrat ze svých nároků,‘ popisuje

Číst článek

„Pravidla pro ubytování rezidentů jsou přísně nastavená a i teď ten byt byl obsazený jiným rezidentem, a i s ním jsme se museli dohodnout, že bude bydlet v jiném menším bytě a podstoupí větší prostor právě mamince s dětmi.“

Rezidenti se ucházejí o možnost bydlet v bytě Jaroslava Foglara až půl roku dopředu.

Jen igelitka a batoh

„Musím poděkovat všem, kteří této dobré věci pomohli, i ten rezident ze Španělska byl velkorysý a okamžitě pochopil situaci a ještě se i sám ptal, jak jinak může přiložit ruku k dílu. Byl otevřený, přátelský. Víte, on se do toho Foglarova bytu nastěhoval v sobotu a já jsem mu v neděli řekla, že půjde prostě bydlet jinam. Myslím, že teď všichni cítí svou pomoc a zároveň radost z toho, že můžou pomoci,“ shrnuje své postřehy Čičváková.

S úsměvem vypráví o tom, jak se okamžitě ozvaly i jiné matky s tím, že pro Julii a její děti uspořádají sbírku, protože žena utekla stejně jako statisíce jiných doslova s igelitkou v ruce a batůžkem na zádech. „Sbírali hračky, knížky a já jsem byla moc pyšná na to, že můžeme pomoci.“

Julie Kručak Zakaževská může v bytě zůstat jenom dva měsíce, ale zástupci Českého literárního centra se už spojili s dalšími organizacemi, aby dočasné rezidentce pomohli i v dalších dnech. Zároveň ale chtějí pomáhat i dalším ukrajinským literátkám. Podle Čičvákové je zatím vše v jednání, ale věří v to, že lidé budou postupovat stejně rychle a spontánně jako v případě Julie Kručak Zakaževské.

‚Jsou tu místo učitelů uprchlíci.‘ U Varšavy se školicí středisko přeměnilo na ubytování pro utečence

Číst článek

„Jako literární centrum jsme měli štěstí i v tom, že Julie je citlivá bytost a vnímá tu pomoc z české strany. Píše na své sociální sítě různé vzkazy lidem, píše o svých prožitcích a možná i vznikne něco, co zachytí její silný příběh, který teď sdílí a prožívají mnozí další,“ odhaduje Čičváková a uvádí dál, že Julie je velmi sociálně činná.

Byt má své kouzlo

Už dříve založila charitativní organizaci, absolvovala psychologické kurzy, a proto chce pomáhat i ona lidem z Ukrajiny.

„A víte, ten byt Jaroslava Foglara má svoje kouzlo a všichni rezidenti, kteří v něm bydleli, říkali, že tam cítí takovou zvláštní energii a klid a já myslím, že Jestřáb je šťastný, že v tom bytě žijí lidé, kteří chtějí promlouvat skrze literaturu, kteří se o literaturu zajímají, a myslím, že by byl rád, že tam teď běhají děti. Ten byt teď naplnil ještě svůj další smysl.“

Dva pokoje v blízkém centru Prahy získala po letech soudních dědických sporů skautská nadace nesoucí spisovatelovo jméno. Opuštěné prostory nechala opravit a nabídla je pro rezidenční program Českého literárního centra.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme