Proč vstupovali lidé do Islámského státu? Napovědět by měly chytré telefony několika z nich

Proč se mladí muži ze západních zemí přidávají k teroristickým organizacím, třeba k takzvanému Islámskému státu? Takhle otázka má mnoho rovin. Některé odpovědi mohou nabídnout sociální sítě.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník takzvaného Islámského státu u kulometu.

Bojovník takzvaného Islámského státu u kulometu. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Investigativní novináři z BBC zkoumali digitální stopu několika lidí, kteří odjeli bojovat do Sýrie na straně džihádistů. Díky jejich práci můžeme nahlédnout do motivací mladých lidí a odhalit třeba i běžný život zahraničních bojovníků v samozvaném chalífátu i jejich postupnou deziluzi.

Islámský stát nabírá na síle. Síť radikálů se rozrůstá i kvůli pandemii covidu, vládním silám unikají

Číst článek

Vznikl z toho dokument nazvaný Tajemství chytrého telefonu z Islámského státu, ve kterém novinář Mobeen Azhar zpracoval data získaná z chytrých telefonů tří Britů, kteří odjeli bojovat do Sýrie. Jsou tam fotky, videa i zprávy posílané přes sociální sítě.

Dávají dohromady třeba příběh Mehdiho Hassana, někdejšího nadějného studenta soukromé katolické školy, který se věnoval posilování a na sítích otevřeně odmítal radikální ideologie. Později se ale rychle radikalizoval a odešel do Sýrie.

Jestli v jeho radikalizaci hrály roli sociální sítě, z příspěvků jasně nevyplývá. Sám Hassan jako určitý moment radikalizaci spíš zmiňuje pocit, že není ve většinové společnosti vítaný. Rozhodně je ale pravděpodobné, že vliv měly.

Islámský stát se přiživuje na útocích milic v Africe. Sílící teror sužuje Mosambik i další země kontinentu

Číst článek

Zejména Islámský stát je dokázal velmi účinně využívat. Součástí jejich náborových kampaní byli často právě mladí lidé, které už do svých řad získali, což byl nakonec i případ Mehdiho Hassana. Po odchodu do Sýrie na sociálních sítích třeba zveřejňoval příspěvky, ve kterých vysvětlovat svou změnu postojů.

Do řad Islámského státu a jiných teroristických organizací v Sýrii podle informací BBC nakonec vstoupilo asi 900 většinou mladých Britů. Jejich konec byl ale často tragický.

Ze získaných dat to vypadá, že i nadšení Mehdiho Hassana pro Islámský stát postupně dost ochladlo a mladík hledal nějakou cestu zpátky. Nakonec ale zemřel nedaleko tureckých hranic.

Podcast s bojovníkem

Podobný projekt, který dává nahlédnout do fungování takzvaného Islámského státu, teď spustil také zpravodajský server The Intercept. Nyní vydal první díl plánované podcastové série, která by měla posluchače zavést do nitra Islámského státu.

Základem celého projektu jsou autentické výpovědi Američana Russela Dennisona, původně katolíka z Pensylvánie, který konvertoval k Islámu a při hledání místa, kde by mohl vést autentický náboženský život, nakonec v roce 2012 doputoval do Sýrie.

Členové Islámského státu unesli v Sýrii osm policistů a 11 civilistů, další byli zraněni

Číst článek

Trevor Aaronson z Interceptu se ho dlouho snažil kontaktovat. Nakonec mu Dennison během půl roku naposílal přes WhatsApp víc než 30 hodin audiozpráv, které tvoří základ podcastu. Také Dennison v Sýrii zemřel. V roce 2019 ho zabil americký nálet.

Novináři z Interceptu pak další dva roky strávili ověřováním jeho příběhu. Chtěli se tak vyhnout skandálu, který ukončil podcast Caliphate vydávaný v roce 2018 newyorskými Timesy.

Po 12 dílech se totiž ukázalo, že jejich hlavní respondent a údajný bývalý bojovník Islámského státu a přímý vykonavatel mnoha ukrutností ve skutečnosti nemá s extremisty nic společného a svůj příběh si vymyslel.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme