Muž se ‚zlatou paží‘ končí. Krev Australana Harrisona použili lékaři ve více než 2,4 milionu případů

Austrálie se loučí s národním hrdinou přezdívaným „Muž se zlatou paží". Není to slavný hráč kriketu ani nic podobného. Do důchodu odchází nejslavnější dárce krve v australské historii. Řeč je o Jamesovi Harrisonovi.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se zlatou paží James Harrison při svém 1173. a posledním odběru krve

Muž se zlatou paží James Harrison při svém 1173. a posledním odběru krve | Zdroj: Fotobanka Profimedia

James Harrison nebyl obyčejný dárce a jeho krev má zvláštní vlastnosti. Obsahuje totiž velmi silné protilátky, které se používají při léčbě RH negativních žen, které mají RH pozitivní dítě.

Senát schválil výhody dárců krve a kostní dřeně, mohou si snížit daňový základ

Číst článek

V tomto případě, zejména při opakovaných těhotenstvích, si organismus ženy může vybudovat protilátky proti krvi plodu. To může vést k potratům nebo k vážnému poškození dítěte v děloze. Sérum, které se vyrábělo právě z plazmy Jamese Harrisona, tomu zabraňuje.

Harrisonovy protilátky lékaři použili při víc než 2,4 milionu případů, ale to samozřejmě neznamená, že by všechny tyto případy bez léčby nutně skončily potratem nebo poškozením plodu - nebezpečí je ale poměrně vysoké. Bez nadsázky se dá určitě hovořit o tom, že Harrisonova krev zachránila jistě stovky nebo spíš tisíce dětí.

James Harrison byl celý život oddaným dárcem krve, respektive krevní plazmy. Nyní ale musí skončit. Je mu totiž 81 let a australské zákony dovolují darovat krev právě jen do tohoto věku.

Shání se dárci. Fakultní nemocnice v Plzni i Brně hlásí nedostatek krve

Číst článek

James Harrison naposledy daroval plazmu minulý pátek a spočítal, že celkem byl na odběru 1173 krát. Daruje od svých 18 let, takže z toho vychází, že tam byl v průměru jednou za méně než tři týdny.

Už to by byl obdivuhodný výkon, i kdyby jeho krevní plazma neměla speciální vlastnosti. James Harrison se navíc deníku Sydney Morning Herald svěřil, že má celý život strach z jehel.

Jak ale říká, k darování krve ho přivedl osud - ve 14 letech prodělal složitou operaci hrudníku, při které potřeboval 13 litrů krve od dárců. Jakmile dosáhl plnoletosti, začal tímto způsobem splácet svůj dluh.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme