Ledu v Arktidě rekordně ubývá, má nejmenší rozlohu v historii měření satelity

Rozloha ledu v Arktidě je nejmenší v historii měření pomocí satelitů. Oznámilo to americké Národní středisko dat o sněhu a ledu (NSIDC). Oteplování země se v Arktidě projevuje daleko výrazněji, než dosud vědci předpokládali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moře kolem Špicberk nevypadá jako domov hlavonožců. Místní teploty ale nevadí chobotnici arktické (Bathypolypus arcticus)

Moře kolem Špicberk nevypadá jako domov hlavonožců. Místní teploty ale nevadí chobotnici arktické (Bathypolypus arcticus) | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Lars H. Smedsrud

Vědci z NSIDC oznámili, že minulý týden klesla rozloha ledu pokrývajícího Severní ledový oceán na méně než 3,5 milionu kilometrů čtverečních. To je jen polovina oproti průměrným minimálním hodnotám z posledních dvou desetiletí dvacátého století.

Teď se s přicházejícím podzimem úbytek ledu zastavil, i tak je ale podle vědců rychlost letošního tání alarmující. "I když už dlouho víme, že se planeta otepluje a změny jsou nejmarkantnější v Arktidě, jen málokdo z nás byl připraven na to, jak rychle ke změnám skutečně dochází," prohlásil ředitel NSDIC Mark Serreze.

Nedávné klimatické modely naznačovaly, že Arktida může být bez ledu před rokem 2050. Nyní zaznamenaná rychlost tání je ale podle vědců z NSIDC vyšší, než tyto modely předpokládaly.

Odborníci letos už upozornili, že hrozí, že do dvaceti let bude Arktida v letním období prakticky bez ledu.

„Tento proces, kdy arktické ledovce v létě tají a v zimě zase narůstají, je celkem přirozený. Ovšem v posledních 40 letech zimní přírůstek ledu nikdy nenahradí letní úbytek. Arktické ledy tedy postupně odtávají,“ vysvětlil klimatolog Jan Pretel z Českého hydrometerologického ústavu.

Za posledních 30 let se ledová pokrývka v Arktidě zmenšila o téměř milion kilometrů čtverečních. Úbytek se sleduje od roku 1979, kdy byly vytvořeny první družice pro tento účel. Dřívější monitoring vycházel z leteckých nebo lodních pozorování.

Mapa ledu v Arktidě k 16. září 2012. foto: NASA | Foto: NASA Images

Jan Prokeš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme