Divocí koně by se měli za 20 let vrátit do české přírody, vědci vybírají vhodné plemeno

Po Česku by se zase mohla prohánět stáda divokých koní. Tato zvířata byla po tisíce let součástí zdejší přírody, než je člověk vyhubil. O jejich návrat se pokusí mezinárodní projekt, do kterého je zapojená i ochranářská společnost Česká krajina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská Farma Hucul na svahu Janovy hory v obci Vítkovice

Horská Farma Hucul na svahu Janovy hory v obci Vítkovice | Foto: Aleš Müller | Zdroj: Český rozhlas

Podmínkou pro návrat divokých koní do přírody je vyšlechtění nového plemene, které bude mít co nejvíc genetické výbavy z vyhynulých zvířat a zároveň zvládne středoevropské klima.

„Náš projekt na základě doporučení odborníků uvažuje se dvěma plemeny - jednak jsou to exmoorští ponyové, což je plemeno z Velké Británie, které se od dob ledové příliš nezměnilo, a druhé plemeno jsou huculové, což je plemeno z dnešního Rumunska,“ vysvětlil ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do české přírody se vrátí divocí koně. Podrobnosti o projektu řekl Rádiu Česko ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál

V první fázi projektu budou vědci sledovat, které z plemen se v polodivokých podmínkách lépe přizpůsobí českému prostředí. Neuvažují tedy o jejich vzájemném křížení.

S vypuštěním koní do volné přírody se pak podle Dvořáka počítá za zhruba 15 až 20 let. Tato doba je potřebná nejenom proto, aby byl čas na zpětné šlechtění a výběr nejvhodnějších koní, ale také na to, aby mohl dostatečně pokročit vědecký výzkum, hlavně analýzy DNA vyhynulých koní, kteří v Evropě žili.

„Nechceme koně vracet do volné přírody dříve, než tento výzkum proběhne a bude uzavřen, abychom měli jistotou, že se nám nestane něco podobného, co se stalo ve 30. letech, kdy byl v Polsku zpětně vyšlechtěn jakýsi první pokus o náhradníka divokých koní, ale ukázalo se, že tento kůň nevyhovuje ani svým exteriérem, ani chováním,“ podotkl Dostál.

Vědci si od divokých zvířat slibují levnější údržbu krajiny

Do mezinárodního projektu jsou vedle českých vědců zapojení také Španělé, Portugalci či Britové, zájem o jeho výsledky mají i další země.

„Tyto projekty nabývají na popularitě hlavně proto, že umožňují výrazně levnější údržbu krajiny a přírody než současné modely, které jsou založené na dotacích, na kosení a podobně,“ objasnil smysl celého snažení vědců ředitel společnosti Česká krajina.

Podobně už se do české přírody v minulých desetiletích vrátili třeba losi. „Jsou to zvířata, která normálně ve volné přírodě v podstatě nepotkáte, jenom náhodně je turisté vyfotí. My čekáme, že něco podobného by mělo být i s divokými koňmi,“ doplnil.

Dana Votýpková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme