Odborníci objevili při rekonstrukci chrámu ve Šternberku barokní kryptu

Barokní kryptu s původním schodištěm našli odborníci při rekonstrukci chrámu ve Šternberku. Do podzemních prostor nyní míří archeologové, aby zjistili, v jakém stavu se krypta nachází.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Šternberk

Město Šternberk

O tom, že se pod podlahou šternberského chrámu Nanebevzetí Panny Marie nachází krypta, věděli odborníci už dávno. Netušili ale přesně, kde se nachází vstup do podzemních prostor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O objev barokní krypty ve Šternberku se zajímala reportérka Gabriela Adámková

„Když jsme po rozebrání lešení kontrolovali stav podlahy, tak jsme našli dvě propadnuté dlaždice. Zjistili jsme tam dutinu, kde byly viditelné schody,“ říká manažer projektu rekonstrukce šternberského chrámu Marián Marghold.

Lešení bylo v kostele umístěno kvůli obnově barokních fresek. Krypta, kterou nyní čeká důkladný průzkum, sloužila jako pohřební prostor pro členy řádu augustiniánů kanovníků.

„V roce 1784 Josef II. zrušil řád a do té doby stačil zemřít jenom jeden kanovník. Je tady v jedné pohřební komoře pohřbený a archeologové se domnívají, že někde v této části byly uloženy i ostatky Alberta II. ze Šternberka,“ doplnil Marghold.

Barokní kryptu tvoří zhruba 18 metrů dlouhá hlavní chodba, ze které se vchází do čtyř pohřebních komor. Šternberská farnost zvažuje, že podzemní prostory zpřístupní také veřejnosti.

Martin Hromádka, Gabriela Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme