Kraken z doby dinosaurů

Čtrnáct metrů dlouhý král pravěkých oceánů zřejmě nepřežil souboj s chobotnicí. Naznačuje to nové zkoumání fosilie ichtyosaura z Nevady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uspořádané obratle zkameněliny ichtyosaura

Uspořádané obratle zkameněliny ichtyosaura | Foto: Mark McMenamin

Mnoho vorvaňů má na své kůži kruhovité jizvy po chapadlech obřích krakatic. Jak může souboj takového mýtického Krakena s kytovcem vypadat, si můžeme jen představovat. Není však vyloučené, že podobná dramata se odehrávala dávno před tím, než se objevili první vorvani. V období triasu, kdy vznikli první dinosauři, vládli mořím ryboještěři ichtyosauři. Jedním z nich byl i 14 metrů dlouhý příslušník druhu Shonisaurus popularis, jehož fosilie byla objevena v Nevadě.

Nález byl trochu záhadný: zdálo se, že ichtyosaurus zahynul v mělké vodě, ale poloha fosilie tomu neodpovídala. Vysvětlení teď nabízí paleontolog Mark McMenamin z Mount Holyoke College. Při zkoumání fosilie došel k závěru, že s kostmi ichtyosaura po smrti něco manipulovalo. Moderní chobotnice takové věci dělají a všechno nasvědčuje tomu, že s kostmi ichtyosaura si pohrál nějaký jejich pravěký příbuzný. Mohl však 14 metrů dlouhého ryboještěra také ulovit? Zřejmě ano.

Před pár lety chtěli pracovníci mořského akvária v Seattlu zjistit, co jim ve velké nádrži zabíjí žraloky. Ke svému úžasu zjistili, že pachatelem byla velká chobotnice. Ve prospěch teorie, že ichtyosaurus také podlehl hlavonožci, hovoří jeho zlámaná žebra a zkroucený krk. Naznačují, že obrovská chobotnice ichtyosaura utopila nebo mu prostě zlámala vaz.

Zdroj: ScienceDaily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme