VIDEO: Na Marsu přistálo vozítko Perseverance. Zahájí pátrání po stopách života na Rudé planetě

Robotický průzkumník americké vesmírné agentury NASA Perseverance úspěšně zvládl přistání na Marsu. Krátce před čtvrteční 22. hodinou SEČ dosedl na plánovaném místě v kráteru Jezero. Přistávací manévr na svém webu vysílala televize NASA. Vozítko tak může zahájit svou misi a pátrat po stopách života na Rudé planetě. Dorazilo k ní krátce po sondách ze Spojených arabských emirátů a Číny.

Mars (Aktualizováno: 22:46 18. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistání na Marsu představovalo řadu rizik. Za všechno mluví už jenom to, že se povede pouze 40 procentům takových misí. Největší výzvou je přitom pro vědce atmosféra sousední planety.

„Atmosféra Marsu je velmi tenká, asi jedno procento pozemské atmosféry. To je tak akorát, aby se sonda při příletu pořádně zahřála, ale ne dost, aby se zpomalila. Takže velmi náročné,“ vysvětlila Lori Glazeová z NASA.

Poslední, technicky velice náročná fáze letu od vstupu do horních vrstev atmosféry přes sestup po přistání představovala podle vyjádření týmu v řídícím středisku „sedm hororových minut“ čekání. Šlo o sérii na sebe navazujících automatických akcí, z nichž selhání jediné mohlo znamenat zkázu.

„Ten robot udělal 27 tisíc úkonů za těch sedm minut. To je obrovský kus práce. A všechno muselo fungovat. Není možné, aby všechny věci vezl dvakrát, třikrát na své palubě. Všechno musel dávat na první dobrou,“ popsal přistávací manévr Perseverance ve vysílání Radiožurnálu Tomáš Přibyl, odborník na vesmír a kosmonautiku z Technického muzea v Brně.

„Byl to neuvěřitelný řetěz činností, aktivit, technických vychytávek, které musely proběhnout správně, abychom to vozidlo dopravili bezpečně na povrch Marsu.“

Tepelný štít ochranného pouzdra, ukrývajícího Perseverance, musel při sestupu zvládnout rozpálení až na 1300 stupňů Celsia. Ve správnou chvíli, když se počáteční sestupová rychlost snížila z 20 000 kilometrů za hodinu na 1600 kilometrů, se musel rozevřít padák a poté oddělit tepelný štít.

Nakonec ve výšce několika metrů sestupná sekce spustila rover pomocí lan na povrch planety a poté odletěla do bezpečné vzdálenosti.

Pátrání po životě

Robotické vozítko přistálo v kráteru nazvaném Jezero. Před 3,5 miliardami let, v dobách, kdy bylo na Marsu tepleji, v něm bývala voda, a tak tam teoreticky mohly také žít mikroby. „Pokud někdy život na Marsu byl, tak by právě tady byly stopy. Je to naše nejlepší šance,“ doplňuje Glazeová.

Vozítko o velikosti SUV veze i miniaturní helikoptéru, která by měla provést první lidmi kontrolovaný let na jiné planetě, nebo zařízení pro přeměnu oxidu uhličitého na kyslík.

Perseverance bude také sbírat vzorky hornin, které by měly příští mise dopravit k analýze na Zemi. Podle Přibyla by se sem měly dostat, pokud vše dobře dopadne, v prosinci 2031.

Ondřej Klapal, mach, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme