Japonská kapsle se vzorky z asteroidu se vrací na Zem. Vědci doufají, že pomůže objasnit vznik života

Japonská vesmírná agentura v sobotu uvedla, že kapsle se vzorky z asteroidu Rjuga, se vrací na Zemi. Kapsle se úspěšně oddělila od sondy Hajabusa 2, která bude pokračovat ve své vesmírné misi, píše agentura AP. Kapsle má přistát v jižní Austrálii v neděli ráno místního času, tedy v sobotu pozdě odpoledne nebo večer SEČ. Vědci si od průzkumu vzorků asteroidu slibují, že jim pomůže objasnit vývoj Sluneční soustavy a vznik života na Zemi.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu operuje od června

Japonská vesmírná agentura v sobotu uvedla, že kapsle se vzorky z asteroidu Rjuga (na snímku), se vrací na Zemi | Foto: ISAS, JAXA | Zdroj: NASA | ©

Sonda Hajabusa 2 odstartovala z Japonska v roce 2014 a k asteroidu Rjuga, který je vzdálen 300 milionů kilometrů od Země a jehož stáří se odhaduje na 4,6 miliardy let, cestovala tři a půl roku. Vzorky asteroidu začala odebírat v roce 2019 a v loňském roce také zahájila cestu zpět k Zemi.

Sonda Hajabusa 2 vytvořila kráter na asteroidu. Vědci doufají, že odebere vzorky

Číst článek

Na asteroidu sonda odebrala vzorky o celkové váze asi jednoho gramu. Vědci si slibují, že materiál, který není dotčen kosmickým zářením a dalšími externími vlivy, jim pomůže objasnit vývoj počátky Sluneční soustavy a možnost vzniku života na Zemi. Výzkum se zaměří především na stopy organických látek ve vzorku.

Vědci se domnívají, že původně byla Země příliš blízko Slunci, než aby se na ní mohla vyskytovat voda. Podle této hypotézy byla voda a další organické látky dodány na Zem poté, co se vzdálila od Slunce a ochladila, meteority podobnými jako Rjuga, uvedla agentura Kjódó.

Čínská sonda úspěšně přistála na Měsíci. Na Zemi by mohla přivézt vzorky hornin poprvé po 40 letech

Číst článek

K úspěšnému završení mise je ještě třeba zvládnout kritickou fázi žhavého sestupu atmosférou. Chránit kapsli před žárem až 3000 stupňů Celsia má speciální tepelný štít. Bezpečné dosednutí pak zajistí padák. Oblast předpokládaného přistání je velká 100 kilometrů čtverečních a vědcům má při hledání z helikoptéry pomoci speciální signální maják umístěný na kapsli.

Kapsle bude po přistání převezena z Austrálie do Japonska, kde bude teprve otevřena.

Po úspěšném vypuštění kapsle se sonda Hajabusa 2 vydá k malému asteroidu s názvem 1998KY26. Odhaduje se, že cesta potrvá deset let. Cílem výzkumu bude mimo jiné nalézt způsoby, jak se vyhnout střetům meteoritů se Zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme