USA 0:1 Česko

Příběh léku, který Trump či Elon Musk považují za možný zlom v boji s koronavirem. Jaké má šance?

Lékaři ho předepisují k léčbě některých autoimunitních onemocnění jako lupus nebo artritida a funguje také proti malárii. Nyní se o léku známém jako Plaquenil mluví také jako o naději v boji s koronavirem. Antimalarika už pacientům trpícím nemocí COVID-19 nasazují lékaři ve Francii nebo Španělsku a za možný „zvrat“ koronavirové pandemie ho označuje také prezident USA Donald Trump. iROZHLAS přináší přehled dosud ověřených faktů o tomto léku.

Praha/ Washington/Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koronavirus (ilustrační foto)

Antimalarika se dostávají do centra pozornosti světového boje s koronavirem | Zdroj: Reuters

Antimalarika se dostávají do centra pozornosti světového boje s koronavirem. Nejčastěji skloňovaným se v posledních dnech stává lék Plaquenil, který vyrábí francouzská farmaceutická společnost Sanofi Aventis. Jeho hlavní účinnou látkou je hydrochlorochin, který má protizánětlivé účinky a chrání imunitní systém. Používá se proto při léčbě autoimunitních revmatických onemocnění.

Česko zavádí chytrou karanténu. ‚Hygienik nakaženému připomene, kudy chodil,‘ vysvětluje datový novinář

Číst článek

Spolu s látkou chlorochin, od které je odvozen, hydrochlorochin patří také do skupiny antimalarik. Ty byly jako léky proti malárii schváleny už v 50. letech 20. století, postupně se ale začaly využívat k léčbě celé řady dalších onemocnění a v současnosti jsou v některých státech využívány pro experimentální léčbu nemoci COVID-19 způsobené takzvaným wuchanským koronavirem.

Zvrat v boji s koronavirem? 

Pro využití chlorochinu se v polovině března vyslovil například podnikatel a vynálezce Elon Musk, kterému podle jeho slov lék zachránil život, když v roce 2000 bojoval s malárií. Nemocí se nakazil během cesty po Brazílii a Jihoafrické republice, malárii u něj ale lékaři prokázali až po dvou neúspěšných diagnózách. Jeho zdravotní stav se mezitím zhoršoval.

Yes, I received chloroquine via central line through my chest & both arms. Had near fatal case of falciparum. Would’ve died for sure if not for chloroquine. Doesn’t mean it works for C19, but maybe better than nothing.

21:39 – 16. 03. 2020

402 5903

„Kdyby nebylo chlorochinu, určitě bych zemřel. Neznamená, to, že to bude fungovat i proti COVID-19, ale možná lepší než nic,“ napsal na twitteru.

Jako možném zlomu v boji s koronavirem o látce hovoří také prezident Spojených států, které v současnosti čelí strmému nárůstu počtu nakažených koronavirem. „Hydrochlorochin a (antibiotikum) azithromycin mají reálnou šanci být jedním z největších zvratů v historii medicíny,“ napsal minulý týden na twitteru Donald Trump.

Nadšení šéfa Bílého domu se ale snaží krotit někteří odborníci v čele s Anthony Faucim – předním americkým virologem a šéfem Národního institutu pro infekční choroby, který se stal hlavním poradcem americké vlády pro boj s koronavirem.

‚Potenciálně účinný pro léčbu COVID-19.‘ Ministerstvo omezilo předepisování antimalarik Plaquenil

Číst článek

Fauci upozorňuje, že zatím jde o předběžné závěry, chlorochin tedy za lék proti COVID-19 zatím označit nelze. „Když chcete skutečně vědět, jestli něco funguje, musíte provést testy, které vám pomohou těchto dobrých zpráv dosáhnout,“ uvedl během tiskové konference podle listu The Hill.

Faktem ale zůstává, že díky účinkům na pacientech nakažených koronavirem Plaquenil rychle mizí z pultů amerických i francouzských lékáren.

Předpis léku v neděli večer omezilo české ministerstvo zdravotnictví. „S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,“ napsal v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Jaké jsou zkušenosti v zahraničí?

Jako první začali chlorochin k léčbě onemocnění COVID-19 využívat vědci v Číně, kde epidemie na konci loňského roku propukla. Už v polovině února čínské úřady uvedly, že na základě klinických testů tamní vědci potvrdili, že chlorochin má v boji s nemocí způsobené novým typem koronaviru „určitý léčivý účinek“, a doporučili, aby byl lék pacientům co nejdříve aplikován i během dalších klinických studiích.

Tehdy chlorochin využívalo celkem deset nemocnic v Pekingu a provinciích Kuang-tung a Chu-nan. Čínští vědci poukazovali zejména na to, že pacienti léčení za pomoci antimalarik projevují lepší výsledky, pokud jde o snížení horečky, mají lepší obrázky z CT plic a zotavují se rychleji než pacienti, kterým chlorochin podán nebyl.

K podobným závěrům přitom došli také vědci ve Francii, kteří výsledky své studie zveřejnili 17. března. Odborníci z Fakultního nemocničního ústavu Méditerranée Infection v Marseille zkoumali účinky hydrochlorochinu, který je k organismu údajně šetrnější než chlorochin, na 42 pacientech – celkem 26 pacientů bylo léčeno za pomoci hydroxychlorochinu, ostatní pak běžným způsobem.

Šesti pacientům byl navíc hydroxychlorochin podáván v kombinaci s antibiotikem azithromycin – ti byli negativně testováni na koronavirus už po pěti dnech léčby. Stejně tak virus po pěti dnech vymizel u sedmi ze 14 pacientů, kteří užívali pouze hydroxychlorochin. Z kontrolní skupiny 16 pacientů s běžnou léčbou měli test po pěti dnech negativní jen tři.

„Navzdory malému vzorku případů náš výzkum ukazuje, že léčba hydroxychlorochinem vede u pacientů s COVID-19 k vymizení viru a jeho účinek je zesílen za pomoci azithromycinu,“ uvádí závěry francouzská studie, která zároveň uvádí, že průměrná doba výskytu virové infekce u pacientů trpících COVID-19 v Číně bylo 20 dní, s nejdelší dobou dokonce 37 dnů.

Naděje i opatrnost

Výsledky studií v Číně a Francii ukazují, že by antimalarika mohla v případě mírnějšího průběhu nemoci potenciálně zkrátit trvání příznaků i dobu vylučování viru, což by mohlo vést ke zpomalení šíření pandemie. Zájem lidí o Plaquenil tak ve Francii i dalších zemích prudce stoupl, odborníci nicméně varují, že zatím nejsou jeho účinky stoprocentně prokázané a nelze ho užívat jako prevenci před nákazou.

„Tato studie zní velice slibně, musíme být ale velice opatrní při vzbuzování nadějí,“ tvrdí podle serveru France24 odbornice na molekulární medicínu Sarah D’Alessandrová z Univerzity v Miláně a dodává, že stále nemáme k podobným závěrům dostatek informací.

Účinky chlorochinu zatím nepotvrdila ani Světová zdravotnická organizace a před „neuváženým užíváním“ této látky v únoru varoval také český Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Upozorňujeme na neuvážené užívání chlorochinu. Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Sdílíme postoj @World Health Organization (WHO). Chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19.

13:38 – 27. 02. 2020

7 39

„Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Sdílíme postoj WHO. Chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19,“ napsal SÚKL koncem února na twitteru.

Zejména při dlouhodobém užívání totiž chlorochin může vést k trávicím potížím, poruchám krvetvorby či srdeční činnosti nebo ke zhoršeným výsledkům jaterních testů.

Pacientka z New Jersey

Na kompletní závěry klinických studií si tak budeme muset počkat – ty podle BBC nyní probíhají v Číně, Spojených státech, Velké Británii a ve Španělsku. Jak ale podotýká odbornice milánské univerzity, Plaquenil je na rozdíl od jiných léků, které se užívají k experimentální léčbě nemoci COVID-19, dostupný a „velice dobře známý, levný“ lék, který může být rychle vyroben ve velkém množství.

Prymula: Koncem března čekáme 8500 nakažených. Budeme muset upravit pohyb pendlerů

Číst článek

Jednou z pacientek s nemocí COVID-19, které byl hydroxychlorochin podán, je 53letá americká zdravotní sestra Margaret Novinsová. Příznaky nemoci se u ní projevily 8. března, kdy začala pociťovat únavu, měla kašel a horečku. Do nemocnice šla až 15. března, lékaři u ní nákazu koronavirem diagnostikovali o čtyři dny později.

Do té doby byla pacientka z New Jersey léčena hlavně antibiotiky, ihned po prokázání nemoci COVID-19 jí ale lékaři nasadili lék Plaquenil – jak říká pro magazín Forbes, vypadalo to, že šli lékaři na jistotu.

Její stav se začal rychle zlepšovat. Horečka, která byla při podávání antibiotik stále vysoká, najednou zmizela. „Je to fantastické,“ uvedla v sobotu 21. března s tím, že už ji trápí jen kašel.

Právě u pacientů jako Novinsová, kteří mají jen lehčí formu nemoci a nekončí na jednotkách intenzivní péče, by antimalarika mohla být vhodným lékem infekce způsobené wuchanským koronavirem. Vědci ale stále čekají na závěry studií, které by odpověděly na otázky týkající se nejen jejich účinnosti, ale i dávkování nebo délky léčby.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme