Praha hostí čtvrtý hackerský kongres. Přednášející se skryjí za roušky

Praha už počtvrté hostí světové hackery. Kongres od pátku do neděle pořádá Paralelní polis a jeho podtitulem je Liberate! neboli Osvoboď se! Hlavními tématy budou kryptoměny jako třeba Bitcoin, hackerství a nové technologie.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostor Paralelní Polis v pražských Holešovicích.

Prostor Paralelní Polis v pražských Holešovicích. | Foto: Paralelní Polis

Letošní hackerský kongres navazuje tématem finanční svobody a nezávislosti na minulý ročník, který se zabýval decentralizací.

Jedním z hlavních cílů akce je zmapovat podle organizátorů celosvětově se zhoršující klima v oblasti finanční svobody a nezávislosti a zároveň představit vybrané nástroje, které by mohly situaci zlepšit. Třídenní program zahrnuje asi 50 přednášek, workshopů a diskuzí.

Kybernetický útok se týkal všech tří miliard našich uživatelů, vzkázala společnost Yahoo

Číst článek

„Tento rok je věnovaný svobodě, a jakým způsobem využívat kryptoměny na dosáhnutí finanční svobody a nějaké osamostatnění od státního bankovnictví,“ říká Radiožurnálu za organizátory kongresu Pavol Lupták.

Bílí hackeři

Většina hostů, kteří na kongres přijdou, jsou takzvaní 'bílí hackeři', tedy ti, kdo hlavně zkoušejí systém zabezpečení velkých institucí. Na kongresu nevystupují pod svou identitou a celou dobu jsou schovaní za rouškami.

Třeba hacker a programátor Amir Taaki, který je podle časopisu Wired jedním z nejnebezpečnějších lidí světového internetu. Mimo jiné je obviněný z terorismu.

„Je obviněný, ale nic mu nedokázali. Je to kvůli tomu, že bojoval v Sýrii, sice proti ISIS (Islámskému státu - pozn. red.), ale za nesprávnou stranu. Bojoval za kurdskou menšinu, která je Tureckem vnímána jako teroristická organizace,“ dodává Lupták.

Bitcoin spadl pod 3000 dolarů. V minulosti to bylo kolikrát horší, říká odborník na kryptoměny

Číst článek

Taaki je mimo jiné odborník na bitcoin, vynalezl směnárnu Bitcoin a spoluzakládal decentralizované tržiště Open Bazaar, které nemá hlavního provozovatele.

Funguje tak, že si kupující a prodávající mohou vyměňovat bez zbytečných poplatků své zboží přímo mezi sebou, zejména bez výměny osobních údajů, což je pro příznivce tohoto principu jedna z nejdůležitějších věcí.

Vstupenka za 100 000

Dalšími hosty budou třeba kontroverzní americký vědec a kryptoanarchista Jim Bell, který byl i několikrát ve vězení nebo americká sex-anarchistka Alexa Martinezová.

Stejně jako loni i letos dorazí slovenský ekonomický analytik Juraj Karpiš, který ve svých knihách třeba popisuje příčiny a důsledky finanční krize. Česko na kongresu zastupují právníci se zaměřením na problematiku kryptoměn Radim Kozub a Pavel Urbaczka.

O kongres byl obrovský zájem. K dispozici bylo 401 vstupenek, organizátoři je všechny prodali tři týdny před zahájením. Poslední lístek se vyšplhal na cenu jednoho bitcoinu. Jeho hodnota se v tu chvíli pohybovala okolo 100 tisíc korun.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme