Věda pro děti: Největší zajímavosti o spánku zvířat. Kdo dřímá 20 hodin denně a kdo i za letu?

Spát potřebujeme nejen my lidé, ale také všichni ostatní dosud prostudovaní živočichové. Spánek se zřejmě objevil společně s prvními formami života na planetě. U různých druhů živočichů je však odlišný. Jak se spí ve zvířecí říši?

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočkovité šelmy, například lvi, spánek milují

Kočkovité šelmy, například lvi, spánek milují | Zdroj: Shutterstock

Některá zvířata spí velmi málo a jiná jsou zase opravdový spánkový rekordmani. Čím jsou tyto rozdílné délky spánku způsobeny, neví vědci jistě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší zajímavosti o spánku zvířat. Kdo dřímá 20 hodin denně a kdo i za letu?

Nejlepším vysvětlením zatím je, že záleží na tom, zda je zvíře všežravec, masožravec nebo býložravec, jak složitá je jeho nervová soustava, jaký má metabolismus a jak fungují jeho sociální sítě.

Obecně spí masožravci déle než býložravci a menší zvířata déle než ta větší. Nejdelší spánek má netopýr, spí až 20 hodin denně. Značný počet hodin stráví spánkem také kočkovité šelmy.

Na druhé straně jsou pak kopytníci nebo sloni, těm stačí klidně jen tři až čtyři hodinky.

Kdo spí jen jednou hemisférou

Zvířata také mnohdy nemají stejné složení spánku jako my lidé. U některých se nestřídají REM a non-REM fáze spánku a někdy ani nespí obě mozkové hemisféry současně. Všechna zvířata však procházejí non-REM fází.

Věda pro děti: Je zdravé si přes den občas zdřímnout. Kolik minut je na šlofíka akorát?

Číst článek

REM fáze spánku je spjatá se sněním. Nejdéle v této fázi spí ptakopysk. Takzvaný unihemisférický spánek, při kterém spí pouze jedna polovina mozku, pak využívají například kytovci a někteří ptáci.

Pokud jsou o samotě nebo sedí na kraji hejna, spí jen polovina mozku a jedním okem dávají pozor.  Ptáci uprostřed hejna ale uspí obě mozkové hemisféry, dělají to tak třeba husy.

Liší se i rozložení spánku u zvířat. Některá zvířata nespí v kuse stejně jako my, ale střídají se u nich krátké úseky bdění a spánku. Na to jsou specialisté třeba koně.

V letu, nebo na polštáři?

A kde si zvířata nejlépe zdřímnou? Někteří ptáci spí za letu, třeba rorýs nebo jiřička a papoušek. Netopýří spí zase zavěšený hlavou dolů a drží se jen jednou nohou.

Věda pro děti: Pomáhá teplé mléko při usínání? Které recepty proti nespavosti fungují?

Číst článek

Ve stoje pak dřímají koně a krávy. Tahle zvířata jsou vybavena takzvaným statickým aparátem, dokážou jako by uzamknout klouby v nohách, takže stojí jak přibití a nohy se samy nepokrčí. Naopak svaly se v téhle pozici mohou klidně uvolnit.

Značně nepohodlnou spací polohu má žirafa. Leží s nohama pod sebou a krk má buď vztyčený, nebo ho prohne dozadu a opře si ho o zadek.

Jiná zvířata si ale na pohodlí potrpí. Sloni si vytvářejí polštáře z nahrabané vegetace, vlci a lišky si pod hlavu dávají svůj huňatý ocas, šimpanzi si staví ve větvích pěkně vystlané hnízdo a divoké prase si z rostlin vyrábí kompletní pelech.

I zvířata mohou trpět nedostatkem spánku. Nikdy však nesmí trvat příliš dlouho, jinak je to velmi oslabí a nějaké silnější zvíře se jich zbaví.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme