Lesní požáry a těžba dřeva dělá z chráněných lesů továrny na uhlík. Přispívají tak ke změně klimatu

Některé z nejvíce chráněných lesů světa produkují více uhlíku, než absorbují. Důvodem jsou lidské zásahy, zejména těžba dřeva, nebo intenzivní klimatické události jako lesní požáry. Uvádí to nově zveřejněná zpráva ze středy, kterou nechalo vypracovat UNESCO. Výzkumníci se obávají, že tyto lesy přispívají ke změně klimatu. Informaci přinesla agentura Reuters.

Bogotá Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pralesy Nové Guiney v ranním oparu

Nejvíce chráněné lesy světa produkují více uhlíku, než vstřebávají | Foto: flickr.com, Kahunapulej

Podle zprávy za poslední dvě dekády alespoň deset chráněných lesů, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, vypustilo do ovzduší více uhlíku, než vstřebalo. Patří mezi ně například Národní park Yosemite ve Spojených státech, ale jedná se o místa nacházející se i v Austrálii, Indonésii, v Rusku a v dalších zemích po celém světě. Píše o tom agentura Reuters.

Musíme změnit naše zemědělství, jinak nás příroda potrestá, tvrdí zemědělec

Číst článek

„Že ke změně klimatu mohou přispívat i jedny z nejikoničtějších a nejlépe chráněných lesů v rámci Světového dědictví, je alarmující a poukazuje to na vážnost situace,“ říká Tales Carvalho Resende, spoluautor zprávy a projektový vedoucí za UNESCO.

Výzkum zanalyzoval období v letech 2001–2020 a zjistil, že všech 257 lesů v rámci Světového dědictví UNESCO za normálních okolností uhlík vstřebává. Ale události, jako je těžba dřeva či lesní požáry, jim v tom brání, a naopak způsobují, že uhlík vypouštějí do atmosféry, což je podle expertů velký problém.

Výsledky výzkumu čerpají z dat zveřejněných v lednu v časopisu Přírodní klimatická změna, které se zaměřují na emise a na pohlcování skleníkových plynů po celém světě.

Výzkumníci využili tato data, aby zjistili, které události škodí lesům nejvíce. Patří mezi ně těžba dřeva, zemědělské zásahy, období sucha a měnících se teplot.

Tolik extrémních veder a dešťů by bez změny klimatu nebylo, spočítali vědci. A má být hůř

Číst článek

Role lesů

Lesy jsou považovány za klíčové díky své schopnosti uhlík pohlcovat. Stromy a ostatní rostliny vstřebávají oxid uhličitý a produkují kyslík, čímž odstraňují z atmosféry skleníkové plyny, které oteplují planetu.

„Lesy Světového dědictví kolektivně vstřebávaly uhlík v letech 2001 a 2020, což zahrnuje přibližně 190 milionů tun oxidu uhličitého z atmosféry každý rok. To odpovídá zhruba polovině pravidelných ročních emisí oxidu uhličitého z fosilních paliv ve Velké Británii,“ uvádí zpráva UNESCO.

Během staletí tyto lesy vstřebaly přibližně 13 miliard tun uhlíku, což je více než uhlík obsažený v ropných zdrojích Kuvajtu.

I přes to ale některé oblasti v určitém období vypustily značné množství uhlíku do ovzduší, což ohrožuje jejich budoucí schopnost uhlík pohlcovat.

„Nyní máme k dispozici nejdetailnější obraz toho, jak klíčovou roli hrají lesy Světového dědictví ve zmírňování změny klimatu,“ řekl Resende. „Potřebujeme, aby všechny lesy byly funkční,“ doplňuje.

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme