Kam se v lese nedostane těžká technika, nastoupí kůň. Desetiletý Šibal tahá klády na Příbramsku

Desetiletý kůň Šibal pracuje se svým majitelem v lesích ve Středočeském kraji. Tahá klády hlavně ze špatně přístupných míst, kam se nedostane těžká technika. Lesníci ho ale nasazují i na místa, kde by těžké stroje poškodily ostatní vzrostlé stromy. I proto začínají správci lesů využívat koně častěji, třeba jako ve Višňové na Příbramsku.

Video Višňová (Příbramsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šibal má na sobě připevněnou rozporku s řetízkem na pobočinách, ke které kočí přiváže kládu

Šibal má na sobě připevněnou rozporku s řetízkem na pobočinách, ke které kočí přiváže kládu | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

„Mám ho sedm let a zhruba šest a půl roku spolu děláme v lese. Je to statný kůň, váží skoro 900 kilo. Poslouchá jenom na slovo, nemusím ho už řídit opratěmi, jenom na něj mluvím,“ říká kočí a majitel Šibala Michal Jindra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Višňové na Příbramsku natáčel reportér Radek Duchoň

Šibal má na sobě připevněnou rozporku s řetízkem na pobočinách, ke které kočí přiváže kládu.

„Dávám povel huj. Spousta kočí používá huj nebo povel zurück. A tady se můžeme otočit doleva, aniž bychom odřeli jakýkoliv stromy. Ty, co tady zůstávají, aby nebyly zbytečně odřené. Proto jsme vlastně tady,“ přibližuje Jindra.

Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová (Lesního závodu Konopiště Lesů České republiky), se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky.

„Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo. Bylo to často poruchové. Koně pracují hlavně v těžko přístupných terénech, kde jsou třeba bažiny,“ uvádí Jačka.

Tisíc koní

Dříve se k práci v lesích využívalo větší množství koní, potom výrazně ubyli, ale v posledních letech se jejich počty postupně opět zvyšují.

„Za mého mládí jich bylo více, ale poslední dobou je ta situace, aspoň u mě na polesí, vyrovnaná. Už dlouhodobě mám dva kočí, “ říká šéf polesí.

Počet koní pracujících v lesích ovšem statistiky nepočítají.

„Podle plemenářského zákona je kůň hospodářské zvíře. Podle tohoto zákona tedy musí být evidován každý kůň bez ohledu na jeho využití. Statistiku účelu chovu u jednotlivých koní ministerstvo nevede. Odhad počtu koní, kteří jsou využíváni k lesnickým pracím, je zhruba tisíc. Celkový počet koní v Česku je asi 104 tisíc kusů,“ uvádí mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Kůň Šibal se svým majitelem | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Radek Duchoň, JMys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme