Biologové v Českých Budějovicích objevili kriticky ohroženého čmeláka. Pomáhá mu nesekání parků

Biologové objevili v Českých Budějovicích kriticky ohrožený druh čmeláka klamavého. Od ostatních se liší ochlupením, které je rovnoměrné a krátké. V České republice se vyskytuje asi 30 druhů čmeláků a pačmeláků. Některé z nich jsou naprosto běžné, jiné se dostaly právě mezi ohrožené druhy a některé druhy už z přírody zmizely úplně. O nálezu informoval ve středu Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čmelák klamavý (bombus confusus)

Čmelák klamavý (bombus confusus) | Zdroj: Profimedia

„Jedna z důležitých ploch pro čmeláky klamavé je naštěstí součástí projektu mozaikových sečí budějovických trávníků. Víme o ní, že je druhově bohatá jak na rostliny, tak i na hmyz. K zachování co největší části s kvetoucím jetelem bylo nicméně zapotřebí upravit plán seče, a to doslova ze dne na den,“ uvedla Lenka Štěrbová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Hmyzu dál ubývá. Ani čmelák nedokáže před klimatickou změnou utéct

Číst článek

„Na naši prosbu zareagoval českobudějovický magistrát i firma Agrien, která v místě trávníky seče velice vstřícně. Díky jejich rychlé reakci zde zůstala část kvetoucích jetelových porostů neposečená a dál slouží čmelákům jako významná potravní základna,“ vysvětlila.

V České republice se vyskytuje asi 30 druhů čmeláků a pačmeláků. Některé z nich jsou naprosto běžné, jiné se dostaly mezi ohrožené druhy a některé druhy už z přírody zmizely úplně. Mezi kriticky ohrožené druhy patří právě i čmelák klamavý, jenž je velmi krátce a rovnoměrně ochlupený.

Čmelákovi prospívá, že město některé části parků neseče tak často a vznikají tím pro čmeláka ideální podmínky.

„Tito čmeláci vedou velmi zajímavý život. Jejich samečkové jako jediní mezi evropskými druhy čmeláků obhajují teritoria, kde čekají na mladé samičky. Proto mají na čmeláky nápadně velké oči. Pro svůj život potřebují velké množství bobovitých rostlin, pokud možno po celou sezonu. Kromě nevhodných celoplošných sečí trávníků či luk je ohrožuje i používání pesticidů nebo změna klimatu,“ uvedl entomolog Michal Perlík z Biologického centra AV ČR.

Od bakterií po sekvoje nebo velryby. V přírodě převládají ti nejmenší a největší

Číst článek

V Českých Budějovicích ponechávají pátým rokem některá místa v parcích a některé zatravněné plochy bez sečení. Volný růst pomáhá lepšímu zadržování vody a výskytu některých vzácnějších druhů rostlin i živočichů. Vhodné plochy vybírají přírodovědci ve spolupráci s českobudějovickým magistrátem.

„Teď, když víme, které plochy čmeláci klamaví preferují, můžeme jejich preference zohlednit při návrzích mozaikového sečení v příštích letech. Od začátku našeho projektu kvetoucích trávníků klademe důraz na jejich odborný monitoring, který nám pomáhá péči o ně lépe naplánovat,“ řekl Řehounek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme