Špína, zima, zmatek. Před třiceti lety tisíce Němců prchaly přes západoněmeckou ambasádu v Praze

Před třiceti lety obsadily tisíce východních Němců velvyslanectví svých západních sousedů v Praze. Dožadovali se tak možnosti opustit rozpadající se východní blok a odejít na Západ. Dohodu o propuštění uprchlíků přijel do Prahy oznámit tehdejší ministr zahraničí spolkové republiky Hans-Dietrich Genscher.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spanilá jízda trabantů za svobodou, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze

Spanilá jízda trabantů za svobodou, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Podle posledních informací západoněmeckých rozhlasových stanic je nyní na velvyslanectví Německé spolkové republiky v Praze už na 3 500 občanů Německé demokratické republiky,“ informoval před třiceti lety Československý rozhlas o takzvané vlně ilegálních přistěhovalců. Pro západoněmecké velvyslanectví tehdy nebyli uprchlíci z východní části Německa ničím novým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Tomáše Havlína

Režim vedený Erichem Honeckerem v 80. letech minulého století hospodářsky přinejlepším stagnoval a zejména mladí lidé v něm neměli šanci na uplatnění. Podle tehdejšího velvyslance západního Německa v Československu Hermanna Hubera byla ale nová militantní atmosféra mezi uprchlíky, které od hladovky mohl odradit jedině příslib vycestování na Západ.

„Bylo tam málo místa, zima, všude špína, cítila jsme se sama a zmatená. Nevěděla jsem, kam to povede,“ vzpomíná tehdejší uprchlice Cathrin Hausschildová na poměry v Lobkovickém paláci na Malé Straně, které byly podle ní katastrofální. Na tisíce lidí připadalo 22 toalet, zahrada se v deštivém září proměnila v bahnisko, další lidé překonávali plot za přihlížení československé policie.

Před 30 lety prchali východní Němci přes Prahu na Západ. Výročí připomíná nová pamětní deska v Libni

Číst článek

Východisko z krize přijel 30. září oznámit tehdejší ministr zahraničí spolkové republiky Německo Hans-Dietrich Genscher. V New Yorku na půdě OSN se na něm dohodl se zástupci sovětské, východoněmecké a československé vlády. Tisícům lidí z balkónu Lobkovického paláce řekl, že cesta na Západ je volná.

Poslední vlaky s uprchlíky odjely z Prahy už druhý den ráno, německá ambasáda se ale zaplnila znovu. Začátkem listopadu pak československá vláda oznámila, že východní Němci přes její území smí jezdit na Západ i bez svolení jejich vlády. Pro východní Němce tak zmizela takzvaná železná opona ještě před jejím symbolickým zbouráním 9. listopadu v Berlíně.

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme