Ani rekonstrukce nesmazala z rakouského parlamentu historické prvky, nese i české stopy

Budova rakouského parlamentu ve Vídni letos oslaví 140 let. Vznikla ještě za časů Rakouska-Uherska a už na konci 19. století byla svědky boje českých poslanců za rovnoprávnost v rámci monarchie. Posledních pět let procházel architektonický skvost, inspirovaný antickým Řeckem, rozsáhlou rekonstrukcí.

Zápisník zahraničního zpravodaje Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z měděné střechy Národní rady bylo vyraženo 200 tisíc mincí, po kterých se pro velký zájem jen zaprášilo. Budova je plná nových zákoutí i moderních technologií. Dodnes taky uchovává připomínky na dávné působení českých politiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Ladislava Nováka

V rakouském parlamentu mě vítá jeho předseda Wolfgang Sobotka. Ale pokud nejsem jeho fanoušek, můžu si vybrat někoho jiného z vedení sněmovny, třeba Doris Buresovou. A můžu si zvolit i z témat, o kterých mají postavy na obrazovkách v životní velikosti mluvit.

Minulost moderně 

Demokratikum, tedy návštěvnické centrum je plné podobných technologií, moderně a interaktivně se tu návštěvník dozví o tom, jak fungují volby, rakouské demokratické instituce, jsou tu k vidění modely parlamentu.

Jakýsi hologram mi právě vysvětluje, co se v těchto sálech dělo během druhé světové války, když sem dopadlo několik bomb. „Této části říkáme agora, podle městského tržiště v antickém Řecku, kde se zrodila demokracie,“ ukazuje mi průvodce Harald Hebar srdce Demokratika.

Veřejnost může nově využívat i zrekonstruovanou knihovnu z 19. století a v ní například nahlédnout do myslí současných rakouských politiků. Každého ze šéfů politických stran tu reprezentuje svazek děl, které formovaly jeho názory. Sociální demokratka Pamela Rendi-Wagnerová doporučuje Utopii pro Realisty, Herbert Kickl ze Svobodných Immanuela Kanta.

Průvodce Harald Hebar | Foto: Ladislav Novák | Zdroj: Český rozhlas

Kus české historie

Dnes rakouský parlament reprezentuje devět milionů obyvatel, budova ale vznikla pro mnohem početnější Rakousko-Uhersko. Poprvé ji otevřeli v roce 1883. Zastoupení v ní měly národy rakouské části monarchie. Dozvídám se, že podobu parlamentu ovlivnil i český boj za jazyková práva.

„Každý v Rakousku a ve Vídni ví, že před parlamentem stojí socha Pallas Athény, řecké bohyně moudrosti. Ale málokdo tuší, že tam původně měla stát jiná žena. Bohyně Rakouska. Vymyslel si ji architekt. V mnohonárodnostní monarchii měla vytvořit společnou identitu,“ říká Harald. Místo výsadní pozice u vchodu, je ale Bohyně Rakouska nakonec odsunutá do tmy. Ukazuje na portrét pod stropem.

„Čím víc se blížilo k první světové válce, byla politická atmosféra stále hustější. I kvůli jazykovým zákonům, které se po rakousko-uherském vyrovnání nelíbily českým zemím a Moravě. Bylo tedy rozhodnuto, že čestné místo raději zaujme neutrálnější figura, než je Bohyně Rakouska. Proto máme dodnes před parlamentem řeckou postavu,“ pokračuje.

Milion pestrobarevných květin zdobí okolí hradu u Bruselu. Start sezóny ale některé návštěvníky zklamal

Číst článek

Drobné české vlivy v architektuře budovy najdeme i v jednom z jednacích sálů. V místnosti, kde zasedá horní komora, Spolková rada, tedy Horní komora, jsou na stropech dodnes původní malované znaky českých zemí, dvouocasý lev, moravská i slezská orlice.

To hlavní na zdech nenajdete

Hlavní odkaz ale čeští politici zanechali v Národním shromáždění, největším parlamentním sále. Ve své době tam seděli budoucí představitelé Itálie, Polska, i Československa. „Tomáš Garrigue Masaryk se mezi lidmi ve Vídni rychle proslavil, protože byl velmi výřečný. V roce 1892 tu pronesl legendární řeč. Trvala víc než dvě hodiny. Tehdy jste si ji mohli přečíst ve všech novinách,“ poznamenává Harald.

Významnými postavami parlamentu byli i budoucí předseda vlády Karel Kramář nebo František Soukup. Vídeňské shromáždění bylo prvním demokratickým a multietnickým parlamentem. Začátky byly divoké.

Harald to návštěvníkům ilustruje pomocí dobové kresby, na které poslanci za Masarykovy mladočechy s hudebními nástroji, činely a zvony v rukách obstruují na protest proti národnostní otázce v roce 1887. České dějiny se prolínají budovou vídeňského parlamentu. Ostatně můj průvodce Harald říká, že i on má předky kdesi na Moravě.

Ladislav Novák, aka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme